Filary Islamu,  Hadż

Zacznij planować HAJJ już DZISIAJ !

Gdy oglądasz filmy rejestrujące hadżdż na żywo, myślisz zapewne: Chciałbym tam pojechać. Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć planować swoją pielgrzymkę!

Przygotowania do pielgrzymki wielu ludzi rozpoczyna na kilka miesięcy lub nawet tygodni przed hadżdżem. Ale jeżeli chcesz, by zmieniła ona twoje życie, musisz zacząć przygotowania już dzisiaj! W tym artykule przytoczymy kilka wskazówek, jak rozpocząć przygotowania do hadżdżu jak najwcześniej, in sza’Allah.

 

Podejmij intencję

To może zdawać się samo przez się zrozumiałe, ale jest bardzo ważne. Wysłannik Allaha (SAW) powiedział: Wszelkie działania są oceniane zgodnie z intencją i każdemu będzie odpłacone zgodnie z jego intencją. Ktokolwiek wyrusza w podróż, by spodobać się Allahowi i Jego Wysłannikowi, podróż znajdzie upodobanie Allaha i Jego Wysłannika. Ktokolwiek wyrusza w podróż w jakimś innym celu, by na przykład ożenić się, podróż przybliży go tylko do tego celu”. (Sahih Buchari)

Powyższy hadis przynosi wiele pożytku i jest bardzo ważny, mówi się nawet, że w nim skupia się nauka Islamu – każde dzieło i każda lekcja zaczyna się wspomnieniem tego tekstu. W komentarzach uczonych znajdziemy informację, że ten hadis zawiera jedną trzecią wiedzy muzułmańskiej, ponieważ podkreśla, że każde działanie człowieka obejmuje serce, język i członki, z czego wynika, że intencja podjęta w sercu jest trzecią częścią działania. Gdy podejmiesz intencję szczerze i z przekonaniem, jeśli przygotujesz się całkowicie i umrzesz, zanim wyruszysz na hadżdż, Allah w Swoim wielkim miłosierdziu wyznaczy Ci nagrodę taka, jakbyś tę pielgrzymkę odbył.

 

Zacznij oszczędzać

Na hadżdż potrzeba pieniędzy. Dużo pieniędzy. Szczerze mówiąc, hadżdż jest jednym z najbardziej kosztownych przedsięwzięć w twoim życiu, dlatego lepiej przygotować się do tego porządnie i rozpocząć oszczędzanie już teraz. Przeanalizuj szczegółowo wszelkie oferty i wybierz tę, która najlepiej odpowiada twoim zasobom pieniężnym i stylowi życia. Hadżdż to bardzo męcząca pielgrzymka, podczas której wiele się dzieje, dlatego lepiej zawczasu zadecydować, jak długo masz zamiar na niej spędzić, jaki standard hotelu wybierzesz, czy chcesz wybrać się tam jako uczestnik grupy czy samodzielnie, jakie dodatkowe elementy wybierzesz (niektóre pakiety zawierają wizytę w Medynie i na Grobie Proroka (SAW), miejscowe karty SIM, odzież itd.).

Inną rzeczą, którą musisz rozważyć, są długi. Jeżeli jesteś zadłużony, musisz tę kwestię rozwiązać na samym początku. Możesz to zrobić, na przykład, spłacając dług w całości, albo też uzgadniając z kredytodawcą, że spłacisz ten dług w całości po przyjeździe z pielgrzymki, in sza’Allah. Każdy z nas ma jakieś problemy i walczy z nimi, a ta walka czyni hadżdż jeszcze bardziej wyczekiwanym wydarzeniem. Wyobraź sobie, jak spłacasz wszelkie długi, zbierasz pieniądze na hadżdż i wreszcie stoisz przez Kaabą ze swoimi modlitwami. Co to za wspaniałe uczucie!

Otwórz rachunek z przeznaczeniem na wydatki na hadżdż albo utwórz już dzisiaj fundusz na rzecz swojej pielgrzymki, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Małe codzienne lub comiesięczne oszczędności mogą wiele znaczyć. Nawet jak odłożysz dziennie 10 USD, po dwóch latach będziesz miał wystarczająco dużo pieniędzy, in sza’Allah. Niech Allah da nam możliwość odwiedzin Swojego domu! Amen.

 

Przygotuj się mentalnie

Jeśli spytamy się, co widzisz poniżej, co powiesz?

Czarna kropka, prawda? Nieprawda! W rzeczywistości to jedna czarna kropka otoczona wieloma białymi kropkami. Ale białych kropek nie widzisz, prawda? Dokładnie tak samo widzimy błogosławieństwa, jakich doświadczamy. Uważamy je za naturalne i samo przez się zrozumiałe, a koncentrujemy się na rzeczach negatywnych. W czasie hadżdżu (i w życiu) otacza cie wiele czarnych kropek – to jest wielkie wyzwanie i test dla naszej cierpliwości. Wyobraź sobie te tłumy ludzi w wielkim upale! Od dziś zacznij tworzyć takie swoje nastawienie, by w każdej sytuacji odnajdywać białe kropki. Z takim nastawieniem przejdziesz przez wszystkie wyzwania, jakie stawia przed nami Allah!

 

Naucz się historii Mekki i Medyny

Najważniejsza rada, jakiej możemy udzielić, dotyczy zapoznania się z życiem Proroka Muhammada (SAW), by w pełni docenić piękno miejsca, do którego zamierzamy się udać. To zajmie trochę czasu, ale twoja pielgrzymka będzie o wiele bardziej znacząca i niezapomniana. To sprawi, że hadżdż będzie wspaniały, a nie zwykły. Najlepsze trzy źródła wiedzy, które przychodzą na myśl, to:

  • Obejrzyj odcinek programu „Umar” (http://www.dailymotion.com/video/x154x2e_umar-series-ep1-english-subtitles_shortfilms), co pozwoli zapoznać ci się z historia islamu z punktu widzenia Umara ibn Khattaba. Poszczególne odcinki są zapierające dech w piersiach i bardzo ciekawe – to najprawdopodobniej największa arabska produkcja filmowa. Trwa łącznie 23 godziny (30 odcinków), ale każda minuta jest wata zobaczenia!   
  • Posłuchaj opowieści Yasira Qadhi o życiu Proroka:https://www.youtube.com/playlist?list=PLAEA99D24CA2F9A8F. To ponad 100 godzin szczegółowej wiedzy, z opisem odniesień do dzisiejszego społeczeństwa.
  • Przeczytaj którąś z popularnych książek o życiu Muhammada (SAW), na przykład „The Sealed Nectar” albo „Muhammad”. (dostępne w języku polskimtutaj)

 

Rozumienie własnej recytacji

Najważniejszym aktem kultowym, którego dokonuje codziennie każdy muzułmanin, jest modlitwa. Ten rytuał przekazany nam przez Proroka (SAW) powtarzamy codziennie pięć razy – jest to rozmowa z Allahem, gdy wielokrotnie Go wspominamy. Modlitwa jest pełna mądrości; aby w pełni korzystać z dobrodziejstw modlitwy, by odmawiać ją z czystym i spokojnym sercem, powinniśmy robić co w naszej mocy, by w pełni rozumieć to, co recytujemy. Tylko dzięki zrozumieniu możemy uzyskać głębsze korzyści duchowe ze słów i zdań, jakie wypowiadamy podczas modlitwy. Modlitwa oznacza refleksję i rozważanie, oznacza odłączenie się od tego świata na rzecz Allaha. Modlitwa to wczucie się w wypowiadane słowa, ich rozważanie i pogrążenie się w doświadczenie salach. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy w pełni rozumiesz, co mówisz, i doceniasz to.

Przemień każdą modlitwę w przeżycie. Naucz się jej dosłownego znaczenia oraz piękna kryjącego się poza każdym słowem codziennej modlitwy. W internecie jest wiele możliwości, by tego dokonać.

 

Przygotuj testament już teraz

Powinieneś mieć gotowy testament, ponieważ śmierć może przyjść w dowolnej chwili, dlatego też islam akcentuje potrzebę posiadania testamentu. Pisząc testament, możesz we właściwy sposób rozporządzić swoim majątkiem, zapewnić spłatę długów, uwolnić swoją rodzinę i tych, których kochasz, od niepewności. Jeżeli zdecydujesz, że przeznaczać pewne środki na cele dobroczynne, uważane jest to za sadaqa dżarija, co czyni możliwym, by twoje dobre czyny trwały nawet po twojej śmierci. W internecie jest wiele przykładowych testamentów do zapoznania i wykorzystania.  

 

Załatw wszelkie kwestie z rodziną i przyjaciółmi

W każdej rodzinie są jakieś kwestie do załatwienia i osoba udająca się na pielgrzymkę ma obowiązek, by wyprostować wszelkie sprawy z rodziną. Nawet, jeżeli to wobec ciebie zawiniono, bądź tą lepszą osobą i podejmij inicjatywę, by naprawić relacje. Dotyczy to także przyjaciół oraz wszystkich, kogo mogłeś świadomie lub nieświadomie skrzywdzić. Pamiętaj, że naruszanie więzi rodzinnych to wielki grzech w islamie, jak powiedział Prorok (SAW): Kto narusza więzi rodzinne, nie wejdzie do Raju. (Sahih, Buchari).   

Poświęć więc chwilę czasu, wyślij sms lub zadzwoń do krewnych, poproś o przebaczenie i zakończ wszelkie nieporozumienie i napięcie między wami. Przyniesie to ulgę, bo zrzucisz z serca wielki, negatywny ciężar.

Tak więc, zaczynając od dzisiaj, wyraź szczery zamiar i wypowiedz modlitwę, by Allah pozwolił ci jak najszybciej odbyć pielgrzymkę. Czy stanie się to za rok, czy później, nieważne – twój dobry zamiar i przygotowania zostaną wynagrodzone. Niech Allah da nam wszystkim możliwość odwiedzin w Swoim domu, amen.


Źródło

Tłumaczenie: Kudajbergen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *