Charakter i Emocje,  Codzienność

Czego uczą nas pszczoły?

Bismillahi Ar Rahmani Ar Rahim

Pszczoły są fascynujące i jest to niesamowite, jak wiele możemy nauczyć się od maleńkiego owada! W rzeczywistości, istnieje cała sura w Koranie, która nazywa się An -Nahl (Pszczoła), gdzie Allah subḥānahu wa ta’āla (uwielbiony i wywyższony Niech będzie) mówi:

 

„I objawił twój Pan pszczołom: „Wybierajcie sobie wasze mieszkania w górach, w drzewach i w tym, co ludzie budują; Następnie jedzcie ze wszystkich owoców i chodźcie pokornie drogami swego Pana!” Z wnętrzności ich wychodzi napój różnego koloru, w którym ludzie znajdują uzdrowienie. Zaprawdę, w tym jest znak dla ludzi, którzy się zastanawiają! ” [Koran: Sura An-Nahl 16:68-69].

 

Starając się być wśród tych, którzy poddają się refleksji, omówimy razem w tym artykule niektóre lekcje, z których możemy się uczyć, zastanawiać się nad nimi i realizować w naszym życiu, in sha’ Allah , wszystkie inspirowane przez pszczoły miodne.

Lekcja 1: Pszczoły miodne inspirują nas do zastanowienia się i zdobywania wiedzy

Zawsze zastanawiałem się jak pszczoły robią miód. Po wykonaniu kilku badań, okazało się, że pszczoły zaczynają robić miód, ich jedzenie, odwiedzając kwiaty. Zbierają słodki sok o nazwie nektar z kwiatu ssąc go swoimi językami. Przechowują go w tym, co nazywa się ich „żołądkiem miodu”, który jest dokładnie tym, co Allah subḥānahu wa ta’āla (uwielbiony i wywyższony Niech będzie) wspomina w wyżej wymienionej surze. Kolor i smak miodu, który produkują różni się w zależności od źródła nektaru.

  • Praktyczna wskazówka:

Aby naprawdę docenić tę Surę, poszukaj w internecie i obejrzyj film o tym, jak pszczoły robią miód. To prawdziwy życiowy przykład, którym możesz podzielić się z innymi wyjaśniając, że Koran mógł zostać objawiony tylko przez Allah subḥānahu wa ta’āla (uwielbiony i wywyższony Niech będzie). Jeśli masz dzieci w rodzinie, oglądnij film z nimi i pomóż im zrozumieć mądrość i lekcje w surze.

 

Lekcja 2: Pszczoły inspirują nas do współpracy razem

 

Kiedy mają pełny ładunek, pszczoły wracają z powrotem do ula. Tam, puszczają one w obieg nektar przez ich usta do innych robotnic, które go żują. Jest przekazywany od pszczoły do pszczoły, aż stopniowo zamienia się w miód. Wtedy pszczoły przechowują miód w komórkach plastra miodu, które są jak małe słoiki wykonane z wosku. Miód jest jeszcze trochę mokry, więc osuszają go swoimi skrzydłami, aż staje się lepki. Kiedy jest gotowy, uszczelniają one komórki pokrywką wosku, aby utrzymać go w czystości.

Praca zespołowa jest kluczem do ich sukcesu.

Bycie częścią zespołu sprawia, że wszyscy czujemy się wyjątkowo a nasza rodzina jest pierwszym „zespołem” z którym się łączymy. Czy jesteś tatą, mamą lub dzieckiem, wszyscy możemy przyczynić się do sukcesu naszej rodziny. To także uczy nas pokory. Celem skromnych pszczół jest odgrywać swoją rolę w produkcji miodu, zaś ostatecznym celem dla Muzułmańskiej rodziny jest osiągnięcie upodobania Allaha Subhanahu wa Ta’ala (uwielbiony i wywyższony Niech będzie) i osiągnięcie Jannah. Podobnie jak malutka pszczoła, nasza indywidualna rola jest kluczowa w naszej rodzinie; jeśli mama zdecyduje się pozwolić swoim dzieciom grać na laptopie przez wiele godzin lub tata zdecyduje się spędzić więcej czasu na siłowni niż ze swoimi dziećmi, wtedy wszyscy w rodzinie będą cierpieć, ponieważ główne rola nie jest grana.

  • Praktyczna wskazówka:

Pomyśl o swoim stosunku do twojej rodziny. To jest pytanie, na które tylko ty możesz odpowiedzieć: jak mam przyczynić się do sukcesu mojego zespołu?

Lekcja 3: Pszczoły uczą nas rozwijać się poprzez posłuszeństwo Allah

Byłem zaskoczony, jak wielki wysiłek pszczoły wkładają w produkcję miodu. Jednak to, co fascynuje mnie bardziej to fakt, że Allah subḥānahu wa ta’āla (uwielbiony i wywyższony Niech będzie) bosko zainspirował pszczoły miodne! Allah subḥānahu wa ta’āla (uwielbiony i wywyższony Niech będzie) nakazał, aby pszczoły budowały domy w górach, drzewach i ulach, które ludzie konstruują. Jako bezpośredni skutek tego polecenia, jesteśmy w stanie mieć farmy pszczele i możemy zbierać i cieszyć się miodem. W efekcie, Allah subḥānahu wa ta’āla (uwielbiony i wywyższony Niech będzie) umieścił pszczoły w naszej służbie! Subhan Allah!

Zazdroszczę pszczołom miodnym prostego, ale bardzo wydajnego życia, które prowadzą: są świetnie zorganizowane, skoncentrowane i osiągają znakomite wyniki jako zespół, wszystko przez posłuszeństwo w nakazie Allaha!

  • Praktyczna wskazówka:

Zacznijmy żyć produktywnie i pełnym znaczenia życiem poprzez posłuszeństwo Allah subḥānahu wa ta’āla (uwielbiony i wywyższony Niech będzie): poprzez zmniejszanie złych nawyków w naszym życiu jak słuchanie zmysłowej muzyki, oglądanie wulgarnych programów telewizyjnych i nie-islamskiego towarzystwa. Zastąpmy to również lepszymi nawykami jak czytanie Koranu, oglądanie filmów przynoszących korzyści, otaczanie się dobrych ludźmi, lub po prostu pójście do parku z naszą rodziną i docenienie wspaniałego stworzenia Allaha Subhanahu wa Ta’ala (uwielbiony i wywyższony Niech będzie) !

Lekcja 4: Pszczoły uczą nas poszukiwania czystego ‚rizq’

Pszczoły jedzą tylko nektar z kwiatów świeżych i czystych, z której żadna inna pszczoła nie jadła. Tak więc, ich zaopatrzenie (rizq) jest z czystego źródła.

Na temat rizq, zostało przekazane, że Imam Malik powiedział:

„Nikt nie umrze, dopóki jego zaopatrzenie nie jest dla niego dopełnione , tak więc zachowuj się poprawnie w dążeniu do niego.” [Muwatta ‚Malik – Dekret]

Nasz rizq jest zagwarantowany przez Allah subḥānahu wa ta’āla (uwielbiony i wywyższony Niech będzie). To od nas zależy, aby zdecydować, jak go osiągnąć.

Obecnie, aby utrzymać swój rizq w sposób haram bywa czasami łatwiejsze niż opcja halal. Podawanie alkoholu w restauracji „halal” da ci więcej pieniędzy. Zakup nieruchomości w oparciu o kredyty hipoteczne i wynajem ich jest bardzo lukratywny. Sprzedawanie niewielkich ilości marihuany znajomym to szybszy sposób na zarabianie pieniędzy niż układanie półek. Wszyscy możemy usprawiedliwiać się, aby poczuć się lepiej, tak jak: „Robię to z konieczności” lub „Robię to dla ‚przyszłości’ moich dzieci”, ale ostatecznie nie otrzymasz żadnego błogosławieństwa ze swoich zarobków haram i twoje Dua nie będą zaakceptowane.

Wysłannik Allaha sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział:

„Allah Wszechmogący jest Dobry i akceptuje tylko to, co jest dobre. I zaprawdę, Allah nakazał wiernym, aby czynili to, co On przykazał Posłańcom. Więc Wszechmogący powiedział: „O wy, posłańcy! Jedzcie wyśmienite rzeczy i czyńcie dobro! Ja wiem doskonale, co wy czynicie.”[Koran, Sura Al-Mu’minun 23:51]i Wszechmogący powiedział:”. O wy, którzy wierzycie! Jedzcie dobre rzeczy; którymi was obdarzyliśmy, i dziękujcie Bogu, jeśli Go czcicie!” [Koran, Sura Al-Baqara 2: 172]”. Potem on sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) wspomniał [sprawę] człowieka, który podróżował daleko, jest rozczochrany i zakurzony, a który wyciąga ręce do nieba, mówiąc: „O Panie! O Panie !”, podczas gdy jego jedzenie jest haram (zabronione), jego picie jest haram, jego ubranie jest haram, i był on żywiony haram, więc jak może [na jego suplikacje] uzyskać odpowiedź? [Muslim]

  • Praktyczna wskazówka:

Poświęć czas na przegląd swoich finansów i upewnij się, ze rizq który realizujesz, nie tylko twoja żywność, ale także twoja praca lub działalność, jest szczera i czysta.

Lekcja 5: Pszczoły uczą nas wydajności

Wszyscy słyszeliśmy kogoś opisującego siebie, mówiącego, że jest „pracowity jak pszczółka”. Ten opis podsumowuje życie pszczół: są one niezwykle skuteczne. Duży ul może pomieścić do 60.000 pszczół i mogą one wspólnie podróżować 55.000 mil i odwiedzić dwa miliony kwiatów, aby zebrać wystarczającą ilość nektaru do wyprodukowania tylko funta miodu!

Weźmy inspirację z pszczół miodnych i pracujmy nie tylko ciężko, ale wydajnie, aby osiągnąć najlepsze rezultaty jakąkolwiek czynność wykonujemy.

  • Praktyczna wskazówka:

Prostym sposobem, aby zwiększyć twoją wydajność jest zmiana godzin chodzenia spać. Stopniowo zaczynaj iść spać wcześniej i zaczynaj budzić się wcześniej, tylko 30 minut. Późno w nocy, tak naprawdę nie jesteśmy w stanie wiele zrobić, ale rano, nasze ciało i umysł są o wiele bardziej świadome. W rzeczywistości, Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) szczególnie modlił się o Barakah (błogosławieństwa) w godzinach porannych:

„O Allah, pobłogosław moją Ummah w ich wczesnych porankach (w tym, co robią wcześnie rano).” [Ibn Majah]

Lekcja 6: Pszczoły miodne dostarczają kluczowych porad w związkach

Czy kiedykolwiek myślałeś, że mógłbyś zyskać poradę o związkach od pszczół? No cóż, pomyśl jeszcze raz! Pszczoły mają niesamowitą symbiotyczną relację z roślinami; nie są ani chciwe, ani egoistyczne. W procesie zbierania nektaru pszczoły oddają więcej kwiatkowi: przenoszą ziarna pyłku z jednego kwiatka na drugi, zapylając kwiat i doprowadzającym tym samym do zapłodnienia, następnie ma miejsce rozmnażanie.

W naszych relacjach, powinniśmy spróbować i dawać więcej, podobnie jak robią to pszczoły. Dobrze jest być hojnym z naszą miłością, uwagą i czasem. Ponadto, podczas gdy pszczoła pije nektar, to nie szkodzi delikatnym płatkom kwiatu.

  • Praktyczna wskazówka:

Nasi rodzice, małżonkowie i dzieci również zasługują na traktowanie z życzliwością i uwagą. Raz w tygodniu, wybierz kogoś dla kogo zrobisz coś ekstra specjalnego, jak ugotowanie obiadu dla swojej mamy, przyjęcie do pracy osoby sprzątającej aby dać swojej żonie przerwę od obowiązków, lub grając w piłkę nożną z synem. Możliwości aby być taktownym i szczodrym są nieograniczone!

Lekcja 7: Pszczoły miodne uczą nas dbać o naszą społeczność

Pszczoły żyją razem w dobrze zorganizowanych ulach, gdzie każda pszczoła ma swoją rolę do odegrania w tej społeczności. Królowa pszczół składa jaja, podczas gdy robotnice czyszczą ul i utrzymują chłodną temperaturę ula. Niektóre pszczoły chronią ul przed intruzami, podczas gdy inne latają mile, aby zbierać nektar. Kiedy pszczoła powraca do swojego ula, Allah subḥānahu wa ta’āla (uwielbiony i wywyższony Niech będzie) nauczył je wykonywać mały taniec (to się nazywa taniec pszczoły), aby pokazać innym pszczołom współrzędne kwiatów, dzięki czemu mogą polecieć i zjeść. Pszczoła nie może przetrwać lub robić miodu na własną rękę; musi współpracować ze swoimi kolegami pszczołami.

Ludzie są dokładnie tacy sami: musimy dbać o nasze obowiązki i pracować z innymi, aby stworzyć harmonijne i produktywne społeczeństwo.

Niestety, w dzisiejszych czasach i wieku pogoń za bogactwem, byciem indywidualistami i samolubami stało się najważniejsze. Wiele międzynarodowych firm wykorzystuje swoich pracowników i środowiska, i dba tylko o swój zysk. Jako Muzułmanie musimy zrobić co w naszej mocy, aby oprzeć się tym szkodliwym pomysłom i podobnie jak pszczoły miodne, dzielić się naszym szczęściem, być pomocnym i opiekować się innymi.

Gdy pszczoły miodne pracują razem produkują więcej miodu niż potrzebują, a ludzie mogą korzystać z jego właściwości leczniczych. Gdy Muzułmanie wspólnie pracują przez wzgląd na Allah subḥānahu wa ta’āla (uwielbiony i wywyższony Niech będzie) my również możemy pomóc ludzkości poprzez angażowanie się w Da’wah, budowanie masjids (meczetów), postawienie islamskich szkół i pracy charytatywnej.

  • Praktyczna wskazówka:

Zapytaj w swoim lokalnym Meczecie czy możesz pomóc i skontaktuj się z weekendowymi szkołami islamskimi, aby sprawdzić, czy możesz tam zostać wolontariuszem. Jeśli nie ma Islamskich środowisk na twoim obszarze, wtedy spotkaj się z ludźmi o podobnych poglądach, aby sprawdzić, czy można rozpocząć projekt od podstaw. Jeśli okoliczności nie pozwalają ci wychodzić z domu, szukaj możliwości przez internet, poprzez który można wnieść wkład dla twojej społeczności i ummah.

_____________________________________________________________________________

Wszelka chwała Allahowi, Panu Światów i pokój i błogosławieństwo Allaha z Ostatnim Jego Wysłannikiem, Muhammadem, jego rodziną i towarzyszami.

Proszę Allaha Wszechmogącego, aby przyjął ode mnie ten skromny wysiłek, obdarzył nas korzyścią pochodzącą z niego, uchronił od błędu i wprowadzenia w błąd i od wszelkiego zła. Amin.

Źródło: http://productivemuslim.com/lessons…

Autor: Farhat Amin is the founder of „The Muslim Sticker Company” which provide positive Islamic parenting resources to help Muslim parents/teachers inspire kids to follow Islam. She regularly posts on her blogMuslimStickers.com/fblog

You can also visit her website at: MuslimStickers.com or FB page The Muslim Sticker Company

Tłumaczenie na język polski: A. Soliman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *