Modlitwa

Modlitwa w butach

Często powielanym stereotypem jest przekonanie, ze muzułmanie maja obowiązek ściągać buty przystępując do modlitwy, jednak istnieją hadisy, które udowadniają, ze modlitwa w butach jest Sunna Proroka Muhammada (salla Allahu alejhi wa sallam).

Wykonywanie modlitwy mając na sobie buty jest dozwolone, jeśli są czyste ( bez nieczystości, jak mocz I kal; zwykły kurz nie jest traktowany jako nieczystość). Podstawą do tej zasady jest hadis przekazany przez Saeed ibn Zayd, który powiedział: “Zapytałem się Anasa: “Czy Prorok (salla Allahu alejhi wa sallam) miał w zwyczaju modlić się w butach?” Odpowiedział: „Tak”.

Istnieje również hadis przekazany przez Shaddad ibn Aws, ze Prorok (salla Allahu alejhi wa sallam) powiedział: „Zachowuj się inaczej niż Żydzi, którzy nie modlą się w ich skórzanych skarpetach lub w ich butach.” [Abu Daawood] Nie ma różnicy, czy modlitwa jest wykonywana w meczecie, domu czy na zewnątrz lub na pustyni., ponieważ hadis ma ogólne znaczenie. Niektóre hadisy nawet udowadniają, ze wykonywanie modlitwy w meczecie w butach jest dozwolone jak zostało przekazane przez Imama Ahmad i Abu Daawood i wypowiedziane przez Abu Sa’eeda al-Khudri, który powiedział: „ Proroka (salla Allahu alejhi wa sallam) powiedział: „ Jeśli jeden z was przyjdzie do meczetu, powinien popatrzeć na swoje buty i jeśli znajdzie na nich jakaś nieczystość, powinien usunąć ja i modlić się w nich.”

Poza tym, Abu Hurayyrah przekazal, ze Prorok (salla Allahu alejhi wa sallam) powiedzial: „Jeśli któryś z was modli się i zdjął buty, nie powinien powodować nikomu szkody ( dyskomfortu) nimi. Raczej, powinien trzymać je miedzy jego stopami lub wykonać modlitwę mając je na sobie.” [Abu Daawood]

Również, Abu Sa’eed Al-Khudri przekazał: „Podczas kiedy Prorok (salla Allahu alejhi wa sallam) prowadzil Towarzyszy w modlitwie, ściągnął swoje buty i ludzie za nim uczynili tak samo. Kiedy on (sallah Allahu alejhi wa sallam) skończył modlitwę, zapytał się ich: „Dlaczego ściągnęliście swoje buty?” Opowiedzieli: „Zobaczyliśmy ciebie ściągającego buty.” Odpowiedział: „Gabriel przyszedł do mnie i poinformował mnie, ze na moich butach była nieczystość.”

Z powyższego widać, ze modlitwa w butach jest Sunna Proroka (salla Allahu alejhi wa sallam) i postępując za tym zostaniemy za to nagrodzeni, inshallah.

Jednak, jeśli meczet wyłożony jest dywanami, nikt nie powinien wchodzić do niego w butach, aby utrzymać czystość w meczecie. [(Fataawa Samaahat al-Shaykh ‘Abd-Allaah ibn Humayd, p. 81)]


Tłumaczenie: Izabela Sanak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *