Kobieta

10 Dróg Korzyści dla Miesiączkującej Kobiety w Ramadanie

Bismillahi Ar Rahmani Ar Rahim

Czujesz przerażenie przed swoją miesiączką w błogosławionym miesiącu Ramadan? Czujesz się jakbyś straciła całe oddawanie czci które mogłabyś robić?

Każdego Ramadanu, większość kobiet będzie miała około tygodnia, w którym nie będą w stanie przyłączyć się do głównych praktyk religijnych świętego miesiąca: postu i modlitwy. Wiele kobiet, gdy zaczyna się ich miesiączka, zauważają że poziom ich zaangażowania w duchowej atmosferze miesiąca spada. To samo dotyczy tych, których poporodowe krwawienie zbiega się z Ramadanem. Dla wielu z tych kobiet to poczucie frustracji i zmniejszonego lub braku duchowości.

To jednak nie powinno być przyczyną.

Miesiączki, krwawienia poporodowe i inne wyjątkowo kobiece obawy są częścią stworzenia Allah, które On stworzył w doskonałej mądrości. Nie są one karą dla kobiet chcących zbliżyć się do ich Pana. Są po prostu częścią pakietu specjalnych błogosławieństw, możliwości i wyzwań, jakie Allah dał jednoznacznie kobietom. Powstrzymanie się od modlitwy rytualnej (Salaat) i postu rytualnego (Saum) w tym czasie jest faktycznie uznawane za formę czci, a jeśli zrobione z zamiarem posłuszeństwa Allah, pozwala zdobyć kobietom dobre uczynki.

Aby w pełni wykorzystać błogosławiony miesiąc Ramadan, miesiączkujące kobiety i te z krwawieniem poporodowym mogą zrobić więcej niż powstrzymanie się od modlitwy rytualnej i rytualnego postu, aby zbliżyć się do Allah. Poniżej przedstawiamy dziesięć sposobów, gdzie kobiety nie mogące pościć mogą szybko zwiększyć swoją duchowość w tym szczególnym miesiącu.

                                                Miesiączkująca Kobieta w Ramadanie

  1. Zwiększenie dhikr

Szkoła Hanafi, zaleca dla miesiączkujących kobiet aby robić wudu, nosić ubrania modlitewne i siedzieć na ich dywanikach modlitewnych robiąc w tym czasie dhikr podczas czasu kiedy by się normalnie modliły. Byłoby to szczególnie dobre do zrobienia w Ramadanie, szczególnym czasie skoncentrowanym na aktach czci. Oprócz dodatkowych adhkar, które są dobrze znaną sunną – takie jak Subhan Allah, Alhamdullillah i Allahu Akbar – jeśli masz litanię od Szejcha i możesz powtarzać to częściej niż raz na dzień, spróbuj to zrobić dwa lub trzy razy dla zwiększenia błogosławieństw. Dhikr w szczególny sposób dotyka serca, a przez wzywanie imion Allah kiedykolwiek możesz w trakcie tego wyjątkowego miesiąca tworzysz miejsce, in sha’ Allah, dla pięknych duchowych przestrzeni.

  1. Zwiększenie du’aa

Du’aa jest czymś co robimy bardzo rzadko w tych dniach, ale mówiąc wprost do swego Pana, jest jednym z najbardziej intymnych sposobów łączenia się z Nim. Pięknem du’aa jest to, że można je zrobić w dowolnym miejscu i czasie. Przy tej okazji poprosić swego Pana o wszystko, czego potrzebujesz w swoim życiu, i zbliżyć się do Niego poprzez powtarzanie albo pięknych du’aas Proroka (pokój z Nim) lub dotarcia do Allah własnymi unikalnymi słowami.

  1. Nakarm innych

Czy to twoja rodzina, sąsiedzi, członkowie społeczności lub ubodzy, wykorzystaj czas kiedy nie pościsz, aby przygotować posiłki, które wypełnią żołądki i dusze tych wokół ciebie. Recytuj salawat na Proroka (pokój z Nim) przy przygotowywaniu posiłków, ponieważ on również przenika do pożywienia z korzyścią duchową. Rozważmy sponsoring iftaru w miejscowym meczecie jednego wieczoru z kilkoma innymi kobietami, które są w podobnej sytuacji lub wolontariat w lokalnej jadłodajni.

  1. Zdobywaj Islamską Wiedzę

Użyj dodatkowego czasu i energii którą masz od nie poszczenia i modlitwy, aby zwiększyć swoją wiedzę na temat wiary. Słuchaj dyskusji uczonych o różnych problemach, tworząc małe kręgi kobiet nie poszczących, które mogą się zobowiązać do czytania książek o Islamie i omawiać je razem, albo znajdź trochę czasu, aby czytać artykuły na temat religii z zaufanych źródeł internetowych.

  1. Zwiększ Swoją Dobroczynność

Jesteśmy otoczeni przez niezliczoną ilość błogosławieństw, więc upewnij się, aby szerzyć te błogosławieństwa w miesiącu Ramadan. Dawaj pieniądze dla dobra sprawy takie jak wspieranie Syryjskich uchodźców, pomaganie lokalnej biednej rodzinie lub wspieranie uczniów w wiedzy islamskiej w ramach programów. W tym bardzo zabieganym świecie, możemy mieć niewiele okazji, aby podzielić się swoim czasem, aby pomóc innym w dobroczynności – dlatego dawanie pieniędzy zabiera minimalny czas, ale przynosi wielkie korzyści.

  1. Uczyń swoje obowiązki formą kultu

Zdarza się, że kobiety są przytłoczone obowiązkami domowymi i małymi dziećmi i nie mają czasu, aby robić takie rzeczy jak uczenie się lub sponsoring iftaru. W tych okolicznościach, odnów swoją intencję dotyczącą twojej roli jako matki i żony. Spójrz na te wymagające i czasochłonne zadania którymi są obowiązki domowe, które wypełniasz aby przypodobać się Allah, co sprawia, że są one rodzajem czci. Proś Allah, aby zaakceptował wszystkie twoje prace jako akty czci. To sprawi, że nawet najbardziej prozaiczne zadanie, takie jak zmiana pieluchy na inną, sprzątanie po innych rozlanego soku lub przygotowywanie kolejnej kolacji będzie sposobem, aby zyskać przyjemność twego Pana.

  1. Słuchaj Koranu

Miesiączkujące kobiety w Ramadanie, chociaż szkoła Hanafi stwierdziła że kobiety nie mogą dotykać mushaf lub recytować Koranu podczas miesiączki lub krwawienia poporodowego, są w stanie słuchać recytacji Koranu. Robiąc to oferuje im to wiele korzyści w miesiącu, w którym jest tak duży nacisk na recytację Koranu. Można znaleźć sobie szczególny czas ze swojej listy dnia, aby go słuchać, tak jak podczas gdy dzieci są w trakcie drzemki, czy można go słuchać podczas gotowania lub sprzątania domu.

  1. Zwiększaj Żal Za Grzechy

Ramadan to doskonały czas, aby zwiększyć żal za popełnione grzechy i nawrócić się do Allah. Użyj czasu, kiedy inni się modlą lub łamią swój post, aby prosić Allah, aby przebaczył tobie i twoim bliskim i uniemożliwił powrót do grzechu. Wszystko co mamy jest darem od Allah, więc nawet zapominając o tym na chwilę jest czynem o który warto poprosić o przebaczenie. Wiedzcie, że Allah jest przebaczający, zaufajcie Mu, tak jak nasi uczeni powiedzieli, że moment kiedy prosisz o przebaczenie jest ci prawdziwie wybaczony.

  1. Pilnowanie dziecka, aby pomóc matkom w oddawaniu czci

Matkom z małymi dziećmi często trudno jest iść do meczetu, ponieważ obawiają się, że ich dzieci będą przeszkadzać innym, którzy się modlą. Ponieważ nie musisz być w meczecie, zgłoś się na ochotnika na noc lub dwie (lub więcej!), aby opiekować się dziećmi młodej matki, która chciałbym wrócić na modlitwę taraweeh. Jeśli masz własne małe dzieci, możesz powiedzieć matce aby przyprowadziła swoje dzieci do twojego domu przed modlitwą. Pomagając tym kobietom w akcie oddawania czci, można uzyskać takie same dobre uczynki jakie one otrzymują idąc na tę modlitwę.

  1. Rozprzestrzeniaj miłość i światło

Użyj dodatkowego czasu i energii jaki posiadasz aby dzielić się radością Ramadanu i Eid ze swoimi nie-muzułmańskimi przyjaciółmi, współpracownikami i sąsiadami. Zaproś kolegę z pracy na iftar, przygotuj specjalne danie Ramadanowe i daj je sąsiadowi lub znajdź czas, aby upiec specjalne ciasteczka które możesz rozdawać podczas Eid. Dzieląc te szczęśliwe chwile z przyjaciółmi i współpracownikami w nie-muzułmańskiej społeczności, należy przeciwdziałać negatywnej narracji na temat Islamu w mediach. Co więcej, staniesz się kimś, kto tworzy więzi w coraz bardziej izolowanym świecie, co odzwierciedla piękno Proroczego światła do wszystkich tych którzy są wokół ciebie.


Wszelka chwała należy się tylko Allahowi Panu Światów, pokój i błogosławieństwo Allaha z Jego Ostatnim Wysłannikiem Muhammadem, jego rodziną i towarzyszami.

Proszę Allaha Wszechmogącego, aby przyjął ode mnie ten skromny wysiłek, obdarzył nas korzyścią pochodzącą z niego, uchronił od błędu i wprowadzenia w błąd i od wszelkiego zła. Amen.


Tłumaczenie na język polski: Ania Iman Soliman

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *