Małżeństwo

Zasady dotyczące możliwości uzyskania rozwodu przez kobietę

Pytanie:

Jeżeli para różni się w sposobie postrzegania Islamu, jedno z nich dorastało na zachodzie, drugie na wschodzie i nieustannie się kłócą i nie mogą dojść do porozumienia. W którym momencie talaq (rozwód) jest dopuszczalny? Czy jest dopuszczalne dla kobiety prosić męża o rozwód? Czy będzie ona ukarana w Dniu Sądu Ostatecznego? Czy Arsh (tron) Ar-Rahman (Allaha Miłosiernego) zatrzęsie się gdy ubiega się o rozwód? Właśnie to usłyszała od swojego męża ze wschodu jedna z sióstr dorastających na zachodzie.
Jazak Allah khayr za Twoją odpowiedź.

 

Odpowiedź:

Wszelka chwała należy się Allahowi

Rozwód Muzułmanki z mężem jest odrażającym dla Allaha i z pewnością nie godnym pochwały wydarzeniem. Wynika to z problemów i możliwych zagrożeń z tym związanych. Jednakże, w przypadku zaistnienia sytuacji w życiu małżeńskim pomiędzy kobietą a mężczyzną, związanej z wadą lub wadami jednego lub ich obojga, takimi jak problemy z deen (religią), złym charakterem, chorobą lub wadą, taką jak bezpłodność lub inne tego typu, wtedy, z miłosierdzia Allaha, ubieganie się o rozwód jest dopuszczalne. W takiej sytuacji jest to w porządku i nie stanowi czynu zabronionego.

Tym, co jest zabronione, jest ubieganie się przez żonę o rozwód bez powodu znajdującego swoje podłoże w szariacie. Istnieje bardzo poważna obietnica złożona w hadisie Proroka (sallallahu alayhi wa salam): „Jeśli kobieta prosi swojego męża o rozwód bez żadnego powodu, wtedy nawet zapach raju będzie dla niej zakazany” (przekazał At-Tirmidhi, powiedział on, iż jest to hadis hasan (dobry). Sunnah At-Tirmidhi # 1187)

Hadis „Weź ślub i nie rozwódź się, bo zaiste rozwód wstrząsa Arsh (tronem) Allaha” jest również sfałszowany i da’eef (niewiarygodny). (Al Jami As- Sagheer # 2429)

Allah wie najlepiej.


Tłumaczenie: siostra Magda

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *