Codzienność,  Etykieta

Zasady dotyczące składania gratulacji z okazji rozpoczęcia nowego roku Hijri

Jakie są zasady dotyczące składania gratulacji z okazji nowego roku Hijri i mówienia “Kull ‘aam wa antum bi khayr” lub modlitwy o błogosławieństwo, czy też wysyłania kartek z życzeniami błogosławieństwa z okazji nowego roku?


Wszelka chwała należy się Allahowi

Szejk Muhammad ibn Saalih al-‘Uthaymeen (niech Allah ma nad nim litość) został zapytany: Jakie są zasady, dotyczące składania gratulacji z okazji nowego roku Hijri i w jaki sposób należy odpowiadać osobie, która składa nam takie życzenia?

Odpowiedział on: 

Jeżeli ktoś składa Ci życzenia, wtedy odpowiedz takiej osobie, jednak sam nie inicjuj takich życzeń. To właśnie jest poprawny pogląd w tej kwestii. Jeżeli więc ktoś zwróci się do Ciebie z życzeniami, na przykład: „Szczęśliwego nowego roku”, wtedy możesz odpowiedzieć: „Niech Allah uczyni ten rok dobrym i błogosławionym dla Ciebie.” Nie powinieneś jednak sam inicjować takich życzeń, ponieważ nie są mi znane żadne doniesienia że salaf (wczesne generacje islamu) gratulowali sobie wzajemnie z okazji nowego roku. Salafi raczej nie uznawali pierwszego dnia Muharram za pierwszy dzień nowego roku aż do czasu kalifatu Umar ibn al-Khattaab (niech Allah będzie z Niego zadowolony). 

Odnośnie składania gratulacji z okazji nowego roku Hijri, Szejk ‘Abd al-Kareem al-Khudayr powiedział: 

Modlenie się za innego muzułmanina używając ogólnych zwrotów, które nie są określane jako rodzaj rytuału na specjalne okazje, takie jak Eid, jest dopuszczalne, szczególnie jeżeli gratulacje te wyrażają przyjaźń i służą okazani przyjaźni innemu Muzułmaninowi.  Imaam Ahmad (niech Allah ma nad nim litość) powiedział: „Nie inicjuję takich życzeń, jeżeli jednak ktoś składa mi życzenia wtedy je odwzajemniam, gdyż odpowiadanie na życzenia jest obowiązkowe. Jednak bycie tym, który jako pierwszy ofiaruje gratulacje nie jest ani Sunną, ani nie jest zabronione.


Źródło: https://islamqa.info/en/21290
Tłumaczenie: Nadia Khalid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *