Codzienność,  Etykieta

Pierścienie i łańcuszki dla mężczyzn

Czy mężczyzna może nosić srebrną biżuterię, jak pierścienie, łańcuszki, itp.?

Wszelka chwała należy się Allahowi

W kwestii mężczyzn noszących srebrne pierścienie: jest to dozwolone i nie ma w tym nic złego.
Anas (niech Allah będzie z niego zadowolony) powiedział: “Gdy Prorok (pokój i błogosławieństwo Allah niech będą z Nim) chciał wysłać list do Rzymian, powiedziano Mu, że nie przeczytają oni żadnego listu, chyba jest on zapieczętowany, więc wziął On pierścień ze srebra. To tak, jakbym widział jego lśnienie w rękach Proroka i wygrawerowane na nim były słowa „Muhammad Posłaniec Allaha”  (Przekazane przez al-Bukhaari, 5537; Muslim 2092).

Podobna relacja była również przekazana przez Ibn ‘Umar (al-Bukhaari, 5528; Muslim, 2091).
Szejk al-Islam (Ibn Taymiyah) został zapytany o mężczyzn noszących srebro i odpowiedział:
Jeżeli chodzi o srebrny pierścień, jest to dozwolone zgodnie z konsensusem immamów, jako że było przekazane, iż Prorok (pokój i błogosławieństwo Allah niech będą z Nim) miał pierścień ze srebra i Jego towarzysze również nosili pierścienie. Jest to kwestia odmienna od złotych pierścieni, które są zabronione zgodnie z konsensusem czterech immamów. Zostało przekazane, że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allah niech będą z Nim) zabronił tego. W kwestii noszenia srebra nie ma ogólnych stwierdzeń i nikt nie ma prawa mówić, że jest to zabronione jeżeli nie ma na to dowodów (daleel) w szariacie. Jako że Sunna pozwala na noszenie srebrnych pierścieni, jest to dowód na to, że noszenie srebra jest dozwolone…” (Majmoo’ al-Fataawaa, 25/63-65).

W kwestii noszenia łańcuszków, nie jest to dozwolone dla mężczyzn, jako że stanowi imitowanie kobiet i brak jest świadectw zgodnie z którymi dozwolone jest noszenie łańcuszków ze srebra. Noszenie ozdób na nadgarstkach, szyi i w uszach stanowi imitowanie kobiet, jako że jest to czymś przeznaczonym jedynie dla nich. W związku z tym nie jest dozwolone dla mężczyzn noszenie bransoletek, kolczyków, bransoletek na kostką, czy łańcuszków.

Allah wie najlepiej

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *