
Empatia w Islamie
Bismillahi Ar Rahmani, Ar Rahim
Empatia to zdolność do rozpoznawania, rozumienia i dzielenia się uczuciami innych, to jak chodzenie w cudzych butach.
Wiele razy, nie zdając sobie sprawy, nasze mózgi mogą zinterpretować emocje i uczucia, które wykrywają u innych i automatycznie je skopiować. Na przykład, jeśli widzisz lub słyszysz kogoś, kto zranił się w palec, obszary mózgu związane z tym bólem zostaną uaktywnione, tak jakbyś poczuł czyjś ból.
Ludzie są naturalnie nastrojeni aby okazywać empatię; możemy aktywnie starać się rozwijać tę cechę i używać jej w naszym życiu z dnia na dzień.
Ogólny przykład empatii jest taki np. jeśli twój przyjaciel szuka pracy, ale wciąż jest odrzucany, można powiedzieć mu: „Prawdopodobnie czujesz się rozczarowany i zniechęcony teraz, prawda?” Jeśli masz rację, twój przyjaciel poczuje ulgę słysząc kogoś rozumiejącego dokładnie jego uczucia. Istotne jest również skutecznie wczuć się w sytuację osoby przed zaoferowaniem jakichkolwiek porad.
Czy zachęca się empatię w Islamie? Absolutnie! Rozważmy następujący werset Koranu na temat naszego ukochanego Proroka sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim):
„Przyszedł do was Posłaniec spośród was. Ciąży mu to, co wy czynicie złego. On jest o was zatroskany, dla wiernych jest dobrotliwy, litościwy.” [Koran: Rozdział 9, wers 128].
Nasz Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) zawsze czuł nasze cierpienie i jest wychwalany przez Allah Subhanahu wa Ta’ala (uwielbiony i wywyższony niech będzie) za jego usposobienie empatii.
Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) Sam również zachęcał nas do okazywania empatii sobie nazwajem, przekazane zostało, że powiedział:
„Wierzący w jego wzajemnej życzliwości, współczuciu i sympatii są jak jedno ciało. Kiedy jedna z kończyn cierpi całe ciało reaguje bezsennością i gorączką.”[Bukhari]
Koran opisuje wierzących jako tych, którzy praktykują współczucie, które jest formą empatii, która porusza osobę, aby pomóc innym.
„A co pouczy cię, co to jest droga stroma? To uwolnienie niewolnika ,Albo nakarmienie w dniu głodu Sieroty spośród krewnych Albo biedaka znajdującego się w nędzy. A także – być spośród tych, którzy wierzą, zachęcają się wzajemnie do cierpliwości, zachęcają się wzajemnie do miłosierdzia. „. [Koran: rozdział 90, wersety 12-17]
Proroka sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) przykładem empatii w działaniu jest, kiedy siedział ze swoimi towarzyszami pewnego ranka, a członkowie nieszczęśliwego plemienia zbliżyli się do nich. Nie mieli butów, a ich skóra była przyklejona do ich kości z powodu głodu. Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) natychmiast poruszł się widząc ich stan i kolor jego twarzy zmienił się. Nakazał Bilalowi raḍyAllāhu ‚ anhu (oby Allah był z niego zadowolony)dać wezwanie do modlitwy i zebrał swoich towarzyszy. Po modlitwie, zebrali dla plemienia i im pomogli. [Muslim]
Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) troszczył się i okazywał empatię dla zwierząt. Raz, po wejściu do ogrodu, Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) widział wielbłąda, na którym były tylko skóra i kości. Widząc go, Proroka sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) zaczął płakać, a potem położył rękę na jej głowie, dopóki zwierzę nie poczuło się komfortowo. Powiedział do właściciela tego wielbłąda: „Nie boisz się Allah jeśli chodzi o to zwierzę, które Allah dał ci w twoje posiadanie? Skarżył mi się, że trzymasz go głodnym i załadowujesz go ciężko co go męczy. „[Abu Dawud]
Istnieje również słynny hadis o Proroka sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) empatii dla matek w meczecie, który został przekazany przez Anas bin Malika:
„Wysłannik Allaha sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Zacząłem modlitwę i chciałem, aby była długa, ale wtedy usłyszałem jak niemowlę płacze, więc skróciłem moją modlitwę, ponieważ wiem jak cierpi matka gdy jej dziecko płacze. „[Ibn Majah]
Jak Empatia Może Zmienić Twoje Życie
Społecznie
Okazywanie empatii poprawi twoje relacje i rozwinie twój charakter jako Muzułmanina, bo staniesz się osobą bardziej współczującą i pomocną. Kiedy pokazujesz komuś, że go rozumiesz, albo odzwierciedlasz jego uczucia – przynosisz natychmiastową ulgę, pociechę i spokój tej osobie.
Empatia przekształca relacje społeczne, ponieważ daje dokładniejsze i głębsze zrozumienie problemów i konfliktów. Empatia jest kluczową cechą, aby stać się lepszym małżonkiem, rodzicem, nauczycielem i przyjacielem.
Okazywanie empatii w pracy poprawia twoje relacje zawodowe, ponieważ będziesz dzielił ją ze swoimi współpracownikami i klientami, starając się najpierw zrozumieć czego chcą, myślą i czują.
Osobiście często myślimy, że rozumiemy siebie dość dobrze, ale jeśli masz trochę czasu, aby nazwać swoje uczucia i naprawdę wyjaśnić, jak się czujesz, będziesz zdumiony ulgą i wewnętrznym spokojem jaki poczujesz w sobie!
Jak Rozwijać Swoją Empatię
Empatia to cecha, która zwiększa się z czasem, a im bardziej rozwijasz tę cechę, tym bardziej będzie korzystniejsza dla twojego życia. Zasadniczo, po dokonaniu zamiaru bycia empatycznym z innymi ludźmi, twoja praktyka będzie z kolei poprawiać twoje zdolności empatii.
Pierwszym krokiem jest zamiar starania się, aby „chodzić w butach” innych.
Następnym krokiem jest, aby zrozumieć siebie i swoje własne uczucia lepiej. Im lepiej rozumiesz twój wewnętrzny świat, tym lepiej możesz zrozumieć wewnętrzny świat innych. Okazuje się, że doświadczenia życiowe pomagają rozwijać twoją empatię, więc wykorzystaj swoje doświadczenia życiowe, aby poprawić tę cechę.
Celem okazywania empatii jest poprawienie twojego życia wraz z życiem innych, poprzez rozłożenie współczucia, troski i komfortu. Będąc empatycznym nie oznacza, że stawiamy potrzeby innych nad własne potrzeby. Empatia jest narzędziem, które możemy wykorzystać do bardziej skutecznych decyzji i pokazywania, że nam zależy.
____________________________________________________________________________
Wszelka chwała należy się tylko Allahowi Panu Światów, pokój i błogosławieństwo Allaha z Jego Ostatnim Wysłannikiem Muhammadem, jego rodziną i towarzyszami.
Proszę Allaha Wszechmogącego, aby przyjął ode mnie ten skromny wysiłek, obdarzył nas korzyścią pochodzącą z niego, uchronił od błędu i wprowadzenia w błąd i od wszelkiego zła. Amen.
Źródło:
1. www.productivemuslim
2. www.planetaislam.com – tłumaczenie wersetów Koranu na język polski
Tłumaczenie na język polski: Ania Iman Soliman

