Kobieta

Hidżab

Czym jest hidżab ?

Słowo „hidżab” wywodzi się od arabskiego rdzenia „hadżaba” oznaczającego „ukrywać” czy „zakrywać”. W kontekście islamskim hidżab odnosi się do stroju, jaki wymagany jest od muzułmanek, które osiągnęły wiek dojrzałości. Hidżab to wymóg zasłaniania całego ciała, z wyjątkiem twarzy i dłoni. Niektóre kobiety decydują się również zasłaniać twarz i dłonie – taki strój to burka lub niqab. Hidżab nie jest wymagany w sytuacji, gdzie obecne są niektórzy męscy krewni. Jednakże hidżab dotyczy nie tylko wyglądu zewnętrznego; dotyczy też szlachetnej mowy, skromności i dostojnego zachowania. Takie cnotliwe maniery wymagane są również od muzułmańskich mężczyzn.

Muzułmańscy mężczyźni także muszą nosić luźne i nie odsłaniające zbyt wiele ubrania, aby zachować swą skromność i dostojeństwo.

Hidżab to posłuszeństwo

Choć hidżab przynosi wiele korzyści, to przede wszystkim jest on nakazem od Boga. Dlatego noszenie go jest aktem wiary i posłuszeństwa wobec Stwórcy, o czym mówi Koran:

„Powiedz(…) kobietom wierzącym, aby szczelnie zakrywały swoje ozdoby”. Koran 33:59

Mądry Bóg wie co jest najlepsze dla jego stworzeń i dlatego dał wytyczne, aby przyniosły ludziom korzyści. Noszenie hidżabu, tak jak każdy inny akt posłuszeństwa wobec Stwórcy, przybliża osobę do jej Pana i pomaga jej osiągnąć poczucie satysfakcji i zadowolenia.

Hidżab w żaden sposób nie sugeruje, że kobiety są gorsze niż mężczyźni.

Hidżab to skromność

Islam promuje skromność oraz przyzwoitość i stara się zminimalizować niemoralność w społeczeństwie. Hidżab to jedna z rzeczy, które pomagają ten cel osiągnąć.

„Powiedz wierzącym: niech spuszczają skromnie spojrzenia i niech zachowują czystość. To dla nich będzie przyzwoitsze. Zaprawdę, Bóg jest w pełni świadomy tego, co oni czynią! Powiedz wierzącym kobietom, żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości; i żeby pokazywały jedynie te ozdoby, które są widoczne na zewnątrz; i żeby narzucały zasłony na piersi” Koran 24:30-31

Zauważ, że w powyższych wersetach to do mężczyzn w pierwszej kolejności są skierowane słowa o spuszczaniu spojrzenia i zachowywaniu czystości. To zaprzecza stwierdzeniu, że cała odpowiedzialność za skromność spoczywa na barkach kobiet.

Podczas gdy islam odwodzi od publicznego pokazywania nieskromnego stroju i prowokacyjnego zachowania, to jako religia praktyczna zachęca do okazywania miłości i zażyłości pomiędzy małżonkami, kiedy są sami.

Hidżab to ochrona

Mądrość kryjąca się w hidżabie to maksymalne zminimalizowanie pokusy i zaniku moralności w społeczeństwie, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Hidżab pomaga chronić mężczyzn, kobiety i całe społeczeństwo, dając stabilność rodzinom i środowisku na wiele sposobów:

  • chroni przed niechcianymi zaczepkami;
  • chroni kobiety przed sprośnymi spojrzeniami i powierzchownym ocenianiem;
  • może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo napaści seksualnych na kobiety
  • chroni przed wykorzystywaniem seksualnym kobiet ze względu na ich wygląd
  • chroni przed pokusami i szkodliwymi pragnieniami.

Hidżab to godność

Hidżab promuje kobiecość kobiety, a nie ja tłumi; nadaje kobietom godność i szacunek do samych siebie za to, kim są, a nie są ocenia na podstawie powierzchownych kryteriów, jak wygląd. Daje kobietom siłę do formowania własnej godności poprzez bardziej sensowne kryteria, takie jak prawość, wiedza i wkład społeczny, a nie, żeby społeczeństwo konsumpcyjne dyktowało im ich wartości na podstawie takich rzeczy jak wygląd i zarobki

Zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla, Tawakkul Karman, „Matka rewolucji jemeńskiej”, spytana przez dziennikarza o jej hidżab i jak on się ma do poziomu jej intelektu oraz wykształcenia, odpowiedziała:

„W dawnych czasach człowiek był niemal nagi, a wraz z rozwojem swego intelektu zaczął nosić ubrania. To, kim dzisiaj jestem i co noszę odzwierciedla najwyższy poziom myśli i cywilizacji, jaką człowiek osiągnął, a nie jest zacofaniem. To ponowne ściągnięcie ubrań jest powrotem do pradawnych czasów”.

W oczach Boga mężczyźni i kobiety nie muszą być tacy sami, by byli równi, co odzwierciedla się w różnych rolach i obowiązkach, jakie ma każda z płci.

Hidżab to szacunek

Obecnie w licznym społeczeństwie wiele kobiet nauczanych jest od wczesnego dzieciństwa, że ich wartość jest proporcjonalna do ich atrakcyjności. Wymusza się na nich podążanie za nierealistycznymi wzorcami piękna, aby sprostać niedorzecznej presji rówieśników i wymogom społeczeństwa. W tak powierzchownym środowisku, gdzie tak duży nacisk kładzie się na zewnętrzne piękno, wewnętrzne piękno jednostki znaczy niewiele.

Islam zaś naucza, że kobieta ma być szanowana ze względu na jej szlachetny charakter i czyny, a nie za wygląd czy cechy fizyczne, na które nie ma żadnego wpływu, bądź ma niewielki. Nie musi ona wykorzystywać swego ciała i wdzięków, by zdobyć uznanie lub akceptację społeczeństwa, gdyż hidżab oddziela jej wartość od wyglądu, a łączy ją z takimi cechami jak pobożność, cnotliwość, skromność i intelekt – cechami, które są jednakowo osiągalne dla każdego.

Każda kobieta nosząca hidżab lub burkę jest wyjątkową jednostką i niesprawiedliwe oraz niepoprawne jest osądzanie wszystkich takich kobiet w oparciu o jedną z nich, czy na podstawie ubrań, jakie noszą.

Hidżab w Biblii

Hidżab nie jest niczym nowym. Muzułmanki podążają za przykładem prawych kobiet z przeszłości, takich jak Maria, matka Jezusa. Niektóre z biblijnych dowodów znajdziemy w następujących wersetach:

„Każda zaś kobieta, modląca się lub prorokująca z odkrytą głową, hańbi swoją głowę”. 1 List do Koryntian 11,5

„Podobne kobiety – w skromnie zdobnym odzieniu, niech się przyozdabiają ze wstydliwością i umiarem, nie przesadnie zaplatanymi włosami albo złotem czy perłami, albo kosztownym strojem, lecz przez dobre uczynki, co przystoi kobietom, które się przyznają do pobożności”. 1 List do Tymoteusza 2,9-10

Hidżab to wiara w siebie

Hidżab umożliwia kobietom posiadanie wiary w sobie jako istoty ludzkie. Wzmacnia ich poczucie własnej wartości, pozwalając im skupić się na tym, co naprawdę się w życiu liczy. Obsesja na punkcie wyglądu zewnętrznego może mieć groźne i niebezpieczne dla zdrowia skutki, jako że niektóre kobiety posuwają się do robienia rzeczy szkodliwych, by czuć się akceptowanymi przez coraz bardziej wymagające społeczeństwo. Hidżab pomaga zapobiegać takim psychicznym i fizycznym szkodom związanym z brakiem pewności sienie, ograniczając nieśmiałość spowodowaną wyglądem.

„Nie noszę go dlatego, że jestem gnębiona, noszę go, ponieważ jestem do tego upoważniona”. Joumana,23, Melbourne

Czym hidżab NIE jest

  • NIE powstrzymuje przed udzielaniem się w społeczeństwie
  • NIE jest symbolem opresji
  • NIE jest wymagany wymagany w miejscu, gdzie znajdują się bliscy krewni (kobiety i mężczyźni)
  • NIE jest oznaką niższości kobiet wobec mężczyzn
  • NIE oznacza ograniczania kobiecej wolności wyrażania własnych poglądów i opinii
  • NIE oznacza ograniczania możliwości zdobywania wiedzy czy robienia odpowiedniej kariery przez kobiety
  • NIE jest przenośnym więzieniem
  • NIE jest aktem przekory, sprzeciwu czy protestu przeciwko niemuzułmanom
  • NIE jest niczym nowym – był praktykowany przez wiele prawych kobiet w dziejach historii
  • NIE występuje przeciwko wartościom społecznym – te wymagają, by ludzi nie osądzać na podstawie tego, co noszą, ani nie dyskryminować czy źle traktować ze względu na ich wybór ubioru lub wygląd
  • NIE nosi się go z zamiarem bycia zastraszaną czy by izolować się od społeczeństwa

Co o hidżabie mówią muzułmanki

„Założyłam go w wieku lat 17 i teraz żałuję,że nie nosiłam go wcześniej”. Faten, 27, Melbourne

„Tu nie chodzi o to, żeby być gotową na założenie go; chodzi o to, by mieć szczęście go nosić”. Madina,22, Melbourne

„Noszenie hidżabu wyraża moją wolność, mój wybór, nie mój ucisk z powodu pragnień mężczyzn i mediów”. Nusaybah,45, Melbourne

„Lubię nosić hidżab, ponieważ robię to dla Allaha i za każdym razem, gdy o tym myślę, na mojej twarzy pojawia się uśmiech”. Aisha,13, Melbourne

„Pozwala mi on osiągnąć moje cele, mogę robić karierę i chodzić do szkoły bez martwienia się o wścibskie spojrzenia mężczyzn. Zmusza on ludzi, by nie oceniali mnie na podstawie mojego wyglądu, ale na podstawie moich myśli i charakteru”. Flavia, 22, USA

„Moje ciało to moja sprawa i nie powinnam musieć przed nikim bronić swego ubioru. To część mojej religii, a fakt, że wybrałam noszenie go nie czyni mnie mniej ludzką”. Jasmin, 21, Australia

Podsumowanie

Hidżab to akt posłuszeństwa muzułmanki wobec jej Stwórcy. Jest źródłem umocnienia i godności; miliony muzułmanek na całym świecie decyduje się go nosić jako wyraz swojej wiary. Hidżab daleki jest od bycia źródłem ucisku; jest aktem wyzwolenia, czystości a przede wszystkim wiary. Szacunek do kobiet jest ważnym aspektem nauk islamskich i przejawia się poprzez hidżab.

Prawdziwa równość pojawia się wtedy, gdy kobiety nie muszą się eksponować, by być cenionymi, ani bronić swych decyzji o zachowywaniu swoich ciał dla siebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *