Podróżowanie bez mahram (opiekuna)
Pytanie
Żona kolegi musi polecieć z Tunezji do Francji. Przed ślubem mieszkała wraz z rodziną do czasu aż będzie mogła się udać na spotkanie w sprawie przyznania obywatelstwa francuskiego, tak aby mogła odwiedzać rodzinę bez żadnych problemów. Ważne jest to, że mąż zawiezie ją na lotnisko przed wylotem, a we Francji zaraz po przelocie odbierze ją ojciec. Czy jest to dozwolone?
Chwała Allahowi.
Podstawowa zasada która została przyjęta na podstawie dużej ilości fatw jest taka, że nie jest dozwolone kobiecie podróżować bez opiekuna, nawet jeśli jest to podróż związana z religią, jak odbycie pielgrzymki (Hajj), czy inne dozwolone rodzaje podróży. Jest to potwierdzone poprzez źródła tekstowe jak i zdrowy rozsądek.
Dla przykładu:
Prorok (sallallahu alayhi wa salam) powiedział:
,,Żadna kobieta nie powinna podróżować jak tylko z mahram (opiekunem) i żaden mężczyzna nie powinien jej widzieć jak tylko w obecności mahram (opiekuna)” Mężczyzna zapytał: O Proroku Allaha, chciałbym iść tu i tam z taką i taką armią, ale moja żona chce odbyć pielgrzymkę Hajj. Prorok (sallallahu alayhi wa salam) odpowiedział: ,,Idź z nią”. Przekazał al-Bukhari, 1862 Muslim (1339)
Przekazał Abu Hurayrah (Niech Allah będzie z Niego zadowolony), że Prorok (sallallahu alayhi wa salam) powiedział:
,,Nie jest dozwolone kobiecie, która wierzy w Allaha i Dzień Sadu Ostatecznego podróżować jeden dzień, jak tylko z opiekunem (mahram).”
Jest wiele hadisów, które mówią o zakazie podróżowania kobiety bez opiekuna; jest to podstawowa zasada odnosząca się do wszystkich rodzajów podróży.
Podróż zwykle powoduje zmęczenie, sprawia trudności, a kobieta jest słaba i potrzebuje kogoś, kto będzie się nią opiekował i czuwał przy niej. Mogą zdarzyć się różne sytuacje pod nieobecność opiekuna, z którymi nie będzie mogła sobie w stanie poradzić sama. Sytuacje dobrze nam znane, które często się zdarzają z powodu dużej ilości wypadków z udziałem samochodów czy innych środków transportu. Co więcej, samotna kobieta może być przez kogoś zaczepiana i zachęcana do zrobienia czegoś złego, ktoś może obok niej usiąść, ktoś kto nie boi się Allah i zacząć robić coś, co jest haram, odnosząc się do niej. Najwłaściwsze jest to aby jednak, kobieta była w towarzystwie opiekuna kiedy podróżuje, gdyż zadaniem mahram jest opieka nad nią. Podróż to sytuacja, w której coś może się wydarzyć, nie ważne ile trwa.
An-Nawawi (Niech Allah sie nad nim zlituje) powiedział:
Podsumowując, wszystko co może być nazwane podróżą jest zakazane kobiecie bez obecności mahram.
Więcej niż jeden uczony przekazał, iż jest opinia pośród fuqaha’ , no to że kobiecie nie jest dozwolone podróżowanie jak tylko z mahram, z wyjątkiem nagłych przypadków.
Al-Haafiz Ibn Hajar (Niech Allah sie nad Nim zmiłuje) przekazał że al-Baghawi powiedział:
Nie było niezgodności na temat tego, że kobietom nie jest dozwolone podróżować z wyjątkiem (takim jak pielgrzymka Hajj) jak tylko w obecności Mahram (opiekuna), również z wyjątkiem kobiety kaafir, która stała się muzułmanką w dar al-harb (nie muzułmańskim kraju).
Lub w innych przypadkach tak jak kobiety, która została oddzielona od swoich towarzyszy podróży i została znaleziona przez zaufanego mężczyznę; w tym przypadku jest dozwolone aby jej towarzyszył do momentu powrotu do grupy. Ostatni cytat z Fath al-Baari, 4/76
Z szacunkiem do kobiety podróżującej w celu odbycia pielgrzymki Hajj bez opiekuna, uczeni byli niezgodni w tym czy jest to dozwolone. Prawidłowe spojrzenie uczonego jest takie że nie jest to dozwolone.
Nie jest wystarczające aby mąż zawiózł ją na lotnisko i dla jej ojca aby ją odebrał na miejscu. Ale jeżeli dzieje się to z ważnego powodu (ważnej potrzeby), nie ma w tym nic złego, ponieważ nagła potrzeba sprawia, że dozwolone jest to, co zwykle jest zakazane. Tak więc kierując się tą zasadą można przyjąć że, jeżeli uzyskanie obywatelstwa francuskiego pomoże tej kobiecie w pokonaniu jakiejś trudności, i nie jest możliwe aby opiekun jej towarzyszył , to nie ma w tym nic złego aby podróżowała sama tak jak to opisałeś, bo nie ma nic złego w tym że stara się o obywatelstwo francuskie.
Shaykh Ibn Jibreen został zapytany : Jakie obowiązują zasady dotyczące kobiety podróżującej samotnie samolotem z ważnego powodu, z opiekunem, który zawiezie ją na lotnisko, a później ktoś (mahram) odbierze w miejscu docelowym.?
Odpowiedź brzmi następująco:
Nie w tym nic złego jeżeli istnieje powód dla którego opiekun nie może jej towarzyszyć. W takim przypadku nie ma żadnego problemu jeżeli tylko mahram zabierze ją na lotnisko, będzie z nią do momentu wejścia na pokład, skontaktuje się z nią, dopilnuje tego czy doleciała oraz tego, czy aby na pewno została odebrana przez innego opiekuna, przekaże wszystkie informacje na temat lotu i czasu przylotu. Dzieje się tak, ponieważ nagłe przypadki rozpatrywane są na innych zasadach.
Allah wie najlepiej.
Niech Allah pobłogosławi i ześle pokój na Mohammeda, jego rodzinę i towarzyszy.
Allah wie najlepiej.