Kobieta

Zasady dotyczące używania kosmetyków

Czy makijaż jest dozwolony dla kobiety jeżeli nie zawiera on w swoim składzie alkoholu oraz składników pochodzenia zwierzęcego?

Wszelka chwała należy się Allahowi.

Szejk Muhammad al-Saalih ibn ‘Uthaymeen powiedział : 

Upiększanie się dla męża jest jedną z tych rzeczy, które kobieta powinna robić. Im lepiej kobieta wygląda dla swojego męża, tym bardziej sprawi to, iż będzie on ją kochał co  z kolei stworzy harmonię pomiędzy nimi. Jest to jeden z celów szariatu, więc jeżeli tylko makijaż sprawia, że wygląda ona piękniej i nie szkodzi jej, wtedy nie ma w tym nic złego.

Słyszałem jednak, że makijaż może uszkadzać skórę twarzy i powodować przedwczesne jej starzenie się oraz sprawiać, że wygląda ona źle.  Mam nadzieję, że kobieta skonsultuje to wcześniej z lekarzem i zapyta, czy jest to udowodnione – wtedy dopiero makijaż może być uznany za haraam bądź przynajmniej za makrooh, gdyż wszystko, co powoduje deformacje lub sprawia że ktoś wygląda źle jest czy to haraam czy makrooh.

Chciałbym również skorzystać z okazji aby poruszyć kwestie lakieru do paznokci. Jego używanie nie jest bowiem dozwolone, jeżeli kobieta się modli, gdyż uniemożliwia to dotarcie wody do paznokci podczas wykonywania łudu lub gusl. Allah mówi (interpretacja znaczenia):

 “obmyjcie wasze twarze i ręce aż do łokci…” [al-Maa’idah – Stół zastawiony 5:6] 

Jeśli więc kobieta używa lakieru do paznokcie, wtedy, w rzeczywistości nie obmywa ona swoich rąk, co oznacza, że  pominęła ona obowiązkową cześć łudu lub gusl. Jeżeli jednak kobieta się nie modli, wtedy nie ma nic złego w używaniu lakieru do paznokci, chyba że jest to czyn charakterystyczny dla kobiet kaafir, wtedy nie jest to dozwolone, gdyż wiąże się z ich naśladowaniem.  

Allaah wie najlepiej.


Źródło

Tłumaczenie: Nadia Khalid

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *