Ablucja

Podstawy gusl

Zgodnie z szariatem, gusl jest ważny, jeżeli składają się nań następujące elementy:

  1. Intencja, która odróżnia gusl od zwykłej kąpieli (intencją jest oczyszczenie się poprzez gusl ze stanu większej nieczystości rytualnej oraz uzyskanie przyzwolenia na dokonanie czynów takich jak modlitwa). Ponieważ intencję nosimy w sercu, nie musimy wymawiać jej na glos. Ludzie którzy to czynią, popełniają herezje.
  2. Dokładne oczyszczenie wodą każdej części ciała, opierając się na stwierdzeniu Allaha:

[Koran 5:6] „O wy, którzy wierzycie! Kiedy stajecie do modlitwy, to obmyjcie wasze twarze i ręce aż do łokci; przetrzyjcie lekko wasze głowy, a nogi myjcie – aż do kostek. A jeśli jesteście w stanie nieczystym, to oczyszczajcie się. A jeśli jesteście chorzy albo w podróży, albo jeśli ktoś z was przyszedł z ustronnego miejsca, albo jeśli dotykaliście kobiet, a nie znajdziecie wody, to poszukajcie dobrego piasku i wycierajcie nim twarze i ręce. Bóg nie chce sprawiać wam trudności, lecz chce was tylko oczyścić i chce w pełni obdarzyć was Swoją dobrocią. Być może, będziecie wdzięczni!”

Koran [4:43] „O wy, którzy wierzycie! Nie zbliżajcie się do modlitwy, kiedy jesteście pijani, dopóki nie będziecie wiedzieć, co mówicie, ani też będąc nieczystymi – chyba że jesteście podróżnikami w drodze -dopóki nie dokonacie ablucji. A jeśli jesteście chorzy albo jeśli jesteście w podróży, albo jeśli któryś z was przyszedł z miejsca ustronnego, albo też gdy dotykaliście kobiet i nie znaleźliście wody, to posłużcie się czystym piaskiem i obcierajcie sobie twarze i ręce. Zaprawdę, Bóg jest pobłażliwy, przebaczający!”

Drugi werset wyjaśnia pierwszy, podkreślając, iż oczyszczenie oznacza w tym przypadku gusl, a gusl w języku arabskim oznacza kontakt każdej części ciała z wodą, co zostało również wyraźnie wyjaśnione przez sunnę

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *