Ablucja

Gusl, który jest mustahabb (pożądany)

Mustahabb: jest to uczynek, za który otrzymamy od Allaha nagrodę, aczkolwiek jeśli go nie uczynimy, nie zostaniemy ukarani.

  1. Gusl piątkowy. Ponieważ piątek jest dniem modlitwy zbiorowej w dużym zgromadzeniu, Prorok (sallallahu alayhi wa sallam) zalecił nam wykonanie gusl, ażeby muzułmanin był w najlepszym stanie czystości. Prorok (sallallahu alayhi wa sallam) rzekł:„Gusl w piątek jest obowiązkowy dla każdego muzułmanina który osiągnął dojrzałość, oraz (również umycie zębów) siwak (szczoteczka wykonania z gałązek drzewa arakowego lub innego drzewa) oraz użycie perfum.” (Bukhari).

Hadis wyraźnie zaznacza, iż gusl w piątek jest obowiązkowy, a nie tylko pożądany (mustahabb). Większość uczonych specjalizujących się w hadisach rozumie go zgodnie z jego wyraźnym brzmieniem, w przeciwieństwie do interpretacji Fuqaha – uczonych specjalizujących się w interpretacji ogólnych kwestii religijnych.

  1. Gusl z okazji Eid, dwóch świat, jest zalecany przez uczonych.
  2. Gusl dla osoby, która kąpała zmarłego, Prorok (sallallahu alayhi wa sallam) rzekł: „Ktokolwiek chowa zmarłego powinien wykonać gusl, a ktokolwiek niesie ciało, powinien wykonać wudu.”(At-Tirmidhi, Ibn Najar, obaj – uznali go dobrym).
  3. Większość uczonych uznaje za godne chwały uczynienie gusl przed osiągnięciem stanu ihram (nałożenie szat ceremonialnych składających się z 2 nie zszytych części materiału) na Hadż bądź Umrah.
  4. Zalecana jest również kąpiel przed wkroczeniem do Mekki, opiera się to na czynach Proroka (sallallahu alayhi wa sallam).

[5] Eid – „święto” w jęz. arabskim. W Islamie są dwa święta: Eid Al Fitr – na zakończenie ramadanu, oraz Eid Al Adha – święto ofiary, upamiętniające ofiarę Abrahama (na zakończenie hadż, pielgrzymki)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *