Ablucja

Jak prawidłowo wykonać wudu

Allah rzekł:

[Koran 5:6] „O wy, którzy wierzycie! Kiedy stajecie do modlitwy, to obmyjcie wasze twarze i ręce aż do łokci; przetrzyjcie lekko wasze głowy, a nogi myjcie – aż do kostek. A jeśli jesteście w stanie nieczystym, to oczyszczajcie się. A jeśli jesteście chorzy albo w podróży, albo jeśli ktoś z was przyszedł z ustronnego miejsca, albo jeśli dotykaliście kobiet, a nie znajdziecie wody, to poszukajcie dobrego piasku i wycierajcie nim twarze i ręce. Bóg nie chce sprawiać wam trudności, lecz chce was tylko oczyścić i chce w pełni obdarzyć was Swoją dobrocią. Być może, będziecie wdzięczni!”

  1. Przed rozpoczęciem wudu, naszą intencją powinno być wejście w stan rytualnej czystości poprzez dokonanie ablucji. Należy powiedzieć „Bismillahi”.
  2. Myjemy dłonie do nadgarstków trzy razy. Płuczemy usta trzy razy nabierając w nie wody z dłoni oraz wypluwając wodę. Z prawej dłoni wciągamy do nosa wodę oraz wydmuchujemy ja – trzy razy;
  3. Myjemy dwoma rękoma twarz – trzy razy.
  4. Zaczynając od prawej ręki, myjemy ją do łokcia trzy razy.
  5. To samo z lewą ręką. (trzy razy)
  6. Zwilżonymi dłońmi przecieramy włosy od nasady czoła po końcówki włosów.
  7. Zwilżonymi palcami wskazującymi przecieramy obie małżowiny uszne (wewnątrz), jednocześnie przecierając kciukami małżowiny od strony zewnętrznej ucha.
  8. Obmywamy stopy 3 razy do kostek, zaczynając od prawej stopy.
  9. Po zakończeniu powyższych czynności, mówimy:

„Aszadu an la illaha il’Allah, ła aszhadu ana muhammadan abduhu ła rasul’Allah.”„Zaświadczam iż nie ma boga nad Allaha, oraz, iż Muhammad jest Jego Sługą i Wysłannikiem.”


  „Bismillahi” – „W imię Allaha”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *