Małżeństwo

Empatia w Małżeństwie: Jak połączyć się emocjonalnie ze swoim współmałżonkiem?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że związek małżeński jest uważany za niezwykle ważny w Islamie. Oprócz spełnienia połowy naszego Deen, małżeństwo jest zabezpieczeniem, miejscem aby znaleźć spokój, a także mocno zalecaną Sunną.

Nasz Prorok Muhammad sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Małżeństwo jest częścią mojej Sunny, a kto nie podąża za moją Sunną nie ma nic wspólnego ze mną.” [Ibn Majah]

Ale dlaczego tak wielu muzułman jest niezadowolonych z ogromnej części swojego życia i religii? Myślę, że to dlatego, że w naszych małżeństwach brakuje empatii, czyli innymi słowy, emocjonalnego zrozumienia. Empatia to po prostu akt odczuwania emocji współmałżonka; łącząc się emocjonalnie z nim lub z nią, jest jak „chodzenie w jego lub jej butach.”

Omówię jak Islam popiera empatię w małżeństwie, w jaki sposób może przekształcić twoje małżeństwo i jak możesz ćwiczyć to sam, aby poprawić swoje relacje ze współmałżonkiem In Sha Allaha!

Emocje w małżeństwie w Koranie

Święty Koran przypomina nam o znaczeniu emocji w małżeństwie:

„I z Jego znaków jest to, iż On stworzył dla was żony z was samych, abyście mogli odpocząć przy nich; i ustanowił między wami miłość i miłosierdzie. Zaprawdę, w tym są znaki dla ludzi, którzy się zastanawiają.”[Koran, Sura Ar-Rum 30:21-tłum.Bielawski]

” On jest Tym, który stworzył nas z jednego istnienia, a z niego uczynił jej małżonkę, żeby mógł odpoczywać przy niej .(…)”[Koran, Sura Al-Araf 7:189-tłum.Bielawski]

Jak widać z powyższych wersetów, małżeństwo jest wspomniane jako idealnie źródło komfortu emocjonalnego dla nas. Małżeństwo pozwala nam doświadczyć miłości, miłosierdzia, zrozumienia i spokoju od kogoś, kto jest towarzyszem życia.

Empatia w małżeństwie w islamie

Nasz błogosławiony Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) pokazał emocjonalne zrozumienie wobec swoich żon na wiele sposobów. Był znany, że nie wstydził się wyrażać swojej miłości dla swych żon i pokazał nam wiele przykładów, jak uprzejmie i życzliwie traktować naszych współmałżonków.

Rozważmy następujący hadis:

  1. Jego żona, Aisha raḍyAllāhu ‚anha (oby Allah był z niej zadowolony), przekazała:

„To był dzień` Id i Etiopscy ludzie grali z tarczami i włóczniami; albo ja poprosiłam Proroka sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) lub on zapytał mnie, czy chciałabym widzieć pokaz. Odpowiedziałam twierdząco. Wtedy Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) postawił mnie obok siebie tak, że mój policzek dotykał jego policzka, a on mówił, „Kontynuuj! O Bani Arfida, „dopóki sie nie zmęczyłam. Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) zapytał mnie: „Czy jesteś zadowolona (Czy to jest wystarczające dla siebie)?” Odpowiedziałem twierdząco i powiedział mi abym odeszła. „[Bukhari]

Hadis ten pokazuje, że nasz ukochany Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) zauważał emocjonalne potrzeby na szczęście i radości swoich żon poprzez rozrywki halal.

  1. Al-Aswad raḍyAllāhu ‚anhu (oby Allah był z niego zadowolony) powiedział:

„Spytałem Aiszę raḍyAllāhu ‚anha (oby Allah był z niej zadowolony) „Co robił Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) kiedy był ze swoją rodziną?” Ona odpowiedziała: „Wykonywał obowiązki domowe dla swojej rodzinie, a kiedy nadszedł czas na modlitwę, wychodził.” [Bukhari]

Hadis ten pokazuje, że nasz ukochany Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) pomagał swojej rodzinie w ich obowiązkach, co oznacza, że zawsze był troskliwy i dbający o ułatwienie spraw dla swojej rodziny w jakikolwiek sposób mógł.

  1. Przekazane przez Anas raḍyAllāhu ‚anhu (oby Allah był z niego zadowolony):

„Dotarło do Safiyyah, że Hafsa powiedziała do niej:” Córko Żyda „, więc ona (Safiyyah) zaczęła płakać. Wtedy Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) stanął na przeciwko niej, gdy ona płakała, i powiedział: „Co sprawiło, że płaczesz” Powiedziała: „Hafsa powiedział mi, że jestem córką Żyda „Więc Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział:”A ty jesteś córką Proroka, a twój wujek jest Prorokiem, i wyszłaś za mąż za Proroka, więc czym ona się może tobie pochwalić? „. Potem powiedział:”Lękaj się Allah, o Hafsa „[Tirmidhi]

Jak empatia wpływa korzystnie na twoje małżeństwo

Nasz ukochany Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) troszczył się o uczucia swoich żon i zwykł pocieszać je z humorem i opiekuńczymi słowami, nie raniąc nikogo.

Kiedy praktykujesz empatię w małżeństwie, możesz przekształcić swoje małżeństwo w silniejsze, bardziej rzeczywisty i przyjemniejszy związek. Małżonkowie będą się znać i kochać za to kim naprawdę są In Shaa Allah, gdy są w stanie związać się na poziomie emocjonalnym.

Większość ludzi zgadza się, że otwarta komunikacja jest podstawą zdrowego małżeństwa. Jednak terapeuci od małżeństw uważają, że zwykła komunikacja nie jest wystarczająca. Czego małżeństwo naprawdę potrzebuje, aby się rozwijać to emocjonalne zrozumienie,  empatia.

Zazwyczaj bardziej rozpoznawane problemy w małżeństwie są tylko kwestią powierzchowną. Pary potrzebują kopać głębiej, aby odkryć prawdziwe podstawowe problemy w ich małżeństwach. Te wydają się być problemami emocjonalnymi, takie jak nie czucie się szanowanym, czy nie czucie się docenianym.

Ponadto, empatia może uratować twoje małżeństwo od problemu niewierności. Megan Wyatt, trener i założyciel wivesofjannah.com, uczy, że powodem nr.1, dlaczego małżeństwa borykają się z niewiernością jest brak więzi emocjonalnej.

Jak możemy ćwiczyć empatię w naszych małżeństwach?

  1. Utożsamianie się z innymi zaczyna się od empatii z sobą

Ćwicz się być bardziej świadomym swoich własnych uczuć. To z kolei pomoże ci rozpoznać uczucia współmałżonka, a także poprawić twoją komunikację. Twoja zdolność do odczuwania empatii wobec współmałżonka zależy od tego ile empatii jesteś w stanie pokazać sobie.

Przykład: żona zdaje sobie sprawę, że czuje się nieszczęśliwa, ponieważ jej mąż wydaje się zbyt mocno trzymać budżet rodzinny. Ona szanuje męża pragnienie, aby zaoszczędzić pieniądze, ale czuje, że jest on niepotrzebnie oszczędny. Postanawia rozwiązać problem i porozmawiać z mężem o swoich mieszanych uczuciach, pokazując zrozumienie dla męża dla jego punktu widzenia.

  1. Rozpoznawanie i potwierdzanie uczuć współmałżonka

Gdy twój małżonek jest emocjonalnie załamany, pokaż że rozumiesz uczucia współmałżonka. Współmałżonek chce czuć się wysłuchanym i zrozumianym przez Ciebie. Jesteś jedną z najważniejszych części jego życia , więc to, co mówicie do nich liczy się ogromnie.

Działanie: Gdy twój małżonek dzieli z tobą swoje uczucia, pokaż, że rozumiesz poprzez nazywanie uczuć. Na przykład można by powiedzieć: „Rozumiem, że czujesz się zraniony w tej chwili.”

Czyniąc to, opieraj się pokusie, aby dać porady lub rozwiązania.

Prawdziwa historia: Moja przyjaciółka czuła urazę do swojego męża, ponieważ on nigdy nie wykazał żadnej troski lub zrozumienia, kiedy rozmawiała z nim o bólu po śmierci ojca, gdy była dzieckiem. W końcu powiedziała mu, jak jest zawiedziona jego brakiem empatii dla jej straty. W końcu jej mąż potwierdził jej uczucia odwiedzając grób jej ojca razem z nią, czym przekształcił jej niechęć w miłość.

  1. Pomóż współmałżonkowi wczuć się przez autentyczne wyrażanie swoich uczuć

Twój współmałżonek nie jest jasnowidzem. Podziel się swoimi myślami i odczuciami na temat swojego wewnętrznego świata. Nawet jeśli nie jesteś pewien, jak się czujesz, możesz i powinieneś podzielić się swoimi mieszanymi uczuciami ze swoim współmałżonkiem, aż oboje będziecie w stanie zrozumieć swoje uczucia lepiej.

Przykład: Wiele muzułmańskich par zmaga się z kwestiami fizycznej intymności w ich małżeństwach. Mogą oni wstydzić się mówić o swoich problemach fizycznej intymności. Ale jak będzie twój małżonek wiedział, co naprawdę myślisz i czujesz na ten temat, jeśli mu o tym nie powiesz?

  1. Użyj empatii podczas sporów.

Jak wspomniano powyżej, samozrozumienie jest niezwykle ważne w rozwiązywaniu konfliktów ze swoim współmałżonkiem. Jeśli czujesz się zły, powinieneś być świadomy swojej złości i czekać, aż poczujesz się spokojniejszy przed rozmową ze współmałżonkiem.

Przekazane przez Abu Huraira raḍyAllāhu ‚anhu (oby Allah był z niego zadowolony): Pewien człowiek powiedział do Proroka sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), „Doradź mi! „Prorok sal allahu alejhi sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział:” Nie stań się zły i wściekły. „Człowiek poprosił (to samo) po raz kolejny i kolejny, a Prorok sal allahu alejhi ła sallam (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział, w każdym przypadku, „Nie stań się zły i wściekły.” [Bukhari]

Działanie: Następnym razem, gdy masz negatywne uczucia, takie jak gniew, przypomnij sobie, że to nie jest czas, aby porozmawiać ze swoim współmałżonkiem. Poczekaj, aż poczujesz się spokojniejszy, aby omówić problemy ze swoim współmałżonkiem.

Gdy jesteś na tyle spokojny, aby mówić o różnicach ze współmałżonkiem, staraj się wczuć w jego / jej uczucia jak najlepiej. Należy podsumować swój punkt widzenia, aby pokazać, że naprawdę rozumiesz, zanim zaczniesz swoją sprawę.

Wielu terapeutów prosi członków rodziny, aby porozmawiali o problemie z punktu widzenia innego członka rodziny. Celem jest budowanie empatii i „poczucie” tego problemu z perspektywy innej osoby. Praktykowanie empatii jest sposobem, aby pokazać, że dbasz o swojego małżonka.

Dlatego też, poprzez praktykowanie empatii będzie można budować głębsze relacje ze współmałżonkiem, „uchwycić” konflikty z większym zrozumieniem i być kochanym za to, kim naprawdę jesteś, In Shaa Allaha.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże nam urzeczywistnić ten werset Koranu w naszych małżeństwach:

„I ci, którzy mówią: „Panie nasz! Daj nam od naszych żon i naszego potomstwa ochłodę oczu i uczyń nas wzorem dla bogobojnych!”.” [Koran, Sura Al-Furkan 25:74- tłum.Bielawski]

 

_____________________________________________________________________________

Zródło:

http://productivemuslim.com/empathy…

http://productivemuslim.com/empathy…”44HYPERLINK

http://productivemuslim.com/empathy…”NHYPERLINK

http://productivemuslim.com/empathy…”74HYPERLINK

 „http://productivemuslim.com/empathy…”CdfS

Autor: Sheima Salam Sumer has an MA in Counselor Education, author of two books, „How To Be A Happy Muslim Insha’ Allah: Rise Above Your Problems and Choose Inner Peace and Joy with Ideas from the Quran, Sunnah, Counseling and Health Fields” and “The Basic Values of Islam: Alphabetically Listed with Islamic References”.

Tłumaczyła: A.Soliman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *