Zdrowie w islamie (część 4 z 4): Dobra Kondycja i Ćwiczenia

 
Prorok Muhammed, niech miłosierdzie i błogosławieństwo Boga będzie z nim, powiedział że silny wierzący był lepszy niż słaby wierzący. Mówił to pod kątem wiary i charakteru, ale również wskazywał, że siła fizyczna czyli optymalne zdrowie i fitness były pożądane, Bóg dał nam sposoby i środki osiągania takiej siły. Holistyczne podejście islamu do życia i co za tym idzie zdrowia oferuje nam możliwość pozostawania silnym i zdrowym. Jeśli Bóg orzeka, że choroba lub uraz mają być częścią naszego życia, wtedy Islam wskazuje nam sposoby i środki przyjmowania a nawet bycia wdzięcznymi za testy i próby jakimi jesteśmy poddawani.
.
Ten artykuł, ostatni z serii czterech części o holistycznym podejściu do zdrowia Islamu, zbada, co Islam, prorok Muhammed i uczeni Islamu wspomnieli o fitnesie i ćwiczeniach fizycznych. W odrębnej serii artykułów, zobaczymy co Islam sugeruje, gdy jesteśmy doświadczani przez choroby lub urazy.
.
Wierzący w Islamie musi dbać o duchowe, emocjonalne i fizyczne zdrowie. Nasze ciała, najbardziej złożone maszyny, są nam dane przez Boga jako zaufanie. Nie powinny być nadużywane lub zaniedbywane, ale utrzymane w dobrym stanie. Jak wcześniej wspomniano, dieta i odżywianie odgrywa dużą rolę w utrzymaniu możliwie najlepszego stanu zdrowia, więc w styl życia należy włączyć ćwiczenia. Islam kładzie nacisk na prostą dietę w połączoną z wysiłkiem fizycznym.
.
Spełniając obowiązki trzech z pięciu filarów islam wymaga, aby muzułmanie byli zdrowi i w dobrej kondycji. Dzienne wykonywanie pięciu modlitw samo w sobie jest formą ćwiczeń, jego ruchy obejmują wszystkie mięśnie i stawy ciała a skoncentrowanie w modlitwie łagodzi stres psychiczny. Dobry stan zdrowia jest konieczny, jeśli ktoś zamierza pościć podczas miesiąca Ramadan i w wykonywaniu Hajj (lub pielgrzymki do Mekki). Jest to trudne zadanie, które wymaga wielu dni ciężkiego wysiłku fizycznego.
.
Prorok Muhammad poradził swoim towarzyszom, aby pracować, aby być energicznym, i rozpoczynać dzień wcześnie, wszystkie są warunkami dla zdrowego ciała. Powiedział: „O Boże, uczyń wczesne godziny poranne błogosławieństwem dla mojej nacji”. Otyłość lub nieodpowiednia dieta, lenistwo i słabość są rodzajem doświadczenia, za które będziemy pociągnięci do odpowiedzialności. Choć zapobieganie chorobie lub uszkodzeniu ciała jest często poza naszą kontrolą, istnieje wiele warunków, które wpływają na nasz brak dbałości o dietę i kondycję. Prorok Muhammed, niech miłosierdzie i błogosławieństwo Boga będzie z nim, powiedział: „Każde działanie, bez wspominania Boga jest zarówno dywersją lub nieuważnością oprócz czterech aktów: Idąc od celu do celu [podczas treningu łuczniczego], szkolenia konia, zabawą z własną rodziną i nauką pływania. „
.
Prorok Muhammed i jego Towarzysze byli naturalnie sprawni fizycznie. Życie było trudniejsze, duże odległości były przemierzane na piechotę, mężczyźni polowali i uprawiali ziemię aby przetrwać, i nie było bezużytecznych rozrywek w celu zwiększenia lenistwa i marnowania wielu godzin w innym konstruktywnym czasie. XXI wiek zawiera wiele zatracenia i form rozrywki, które zachęcają do lenistwa i wywołują problemy zdrowotne.
.
Jakkolwiek zaawansowana technologia posiada wiele korzyści,jest to bardzo ważne, że czas nie jest marnowany przed ekranem telewizora lub konsolą do gier, ze szkodą dla naszego zdrowia. Zostało udowodnione, że otyłość u dzieci zwiększa większa ilość godzin oglądania telewizji. Inne badania wykazały, że jest to równie prawdziwe w odniesieniu do osób dorosłych. Ćwiczenia z drugiej strony posiadają wiele zalet.
.
Ćwiczenia zwiększają napięcie mięśni, poprawiają elastyczność, poprawiają wytrzymałość, wzmacniają serce i walczą z depresją. Ćwiczenia pomagają również osiągnąć znaczną utratę masy ciała. Ćwiczenie aerobiku zwalcza choroby serca i wysokie ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko cukrzycy, a trening siłowy zwiększa siłę mięśni i zmniejsza tłuszcz, zwiększa gęstość kości, zwalcza bóle pleców i stawów oraz poprawia ogólny stan zdrowia psychicznego.
.
Szanowany uczony islamski Imam Ibnul-Qayyim stwierdził, że ruch ciała pomógł pozbyć się niepotrzebnego jedzenia w bardzo normalny sposób i wzmocnić układ odpornościowy organizmu. Stwierdził również, że każdy organ ciała ma swój własny sport (lub ruch), który do niego pasuje w tym jeździectwo, łucznictwo, zapasy i wyścigi, były sportami, które dawały korzyść całemu ciału.
.
Ćwiczenia i fitness odgrywają ważną rolę w życiu muzułmanina, jednak nie powinno odbywać się kosztem obowiązków religijnych, ani też nie powinno naruszać czasu spędzanego z członkami rodziny. Zgodnie z holistycznym podejściem do życia, którym jest islam, wszystko musi być robione z umiarem. Nie ma zgody dla ekstremalnego lub fanatycznego zachowania. Poddając się reżimowemu treningowi lub gdy sport bierze górę nad twoim życiem jest sprzeczne z naukami islamu, który wymaga wyśrodkowania i wyważonego podejścia. Ćwiczenia i fitness nie powinny również obejmować niepotrzebnego mieszania płci lub noszenia ubrań, które eksponują ciało, które powinny być zakrywane.
.
Islam zachęca do wszystkiego, co sprzyja odświeżeniu umysłu i rewitalizacji ciała, pod warunkiem że nie prowadzi to do grzechu, szkodzi lub utrudnia lub opóźnia obowiązki religijne. Tradycje Proroka Muhammeda niewątpliwie zachęcają do udziału w zajęciach sportowych jako sposobu na promowanie zdrowego stylu życia i zacieśnienia braterskiej miłość i więzi rodzinnej.
.
W narracji przekazanej przez Imama Bukhari napisane jest, że „Prorok przechodził obok kilku ludzi z plemienia Aslam, w trakcie gdy konkurowali w łucznictwie (na rynku). Rzekł do nich: „Strzelajcie dzieci Izmaela (Proroka) Wasz ojciec był utalentowanym strzelcem. Strzelaj i jestem z takim i takim „. Jeden z dwóch zespołów przestał strzelać. Prorok zapytał: „dlaczego nie strzelacie?” Odpowiedzieli: „Jak możemy strzelać, gdy jesteś z nimi (drugim zespołem). Odpowiedział więc: „Strzelajcie i jestem z wami wszystkimi.” W innej tradycji ukochana żona Proroka Muhammeda Aisha wspomina swoją miłość do gier i sportu. Powiedziała: „Ścigałam się z Prorokiem i pokonałam go. Później, kiedy trochę przytyłam, znów pobiegliśmy i on wygrał. Potem powiedział: „To anuluje tamto (odnosząc się do poprzedniego wyścigu).”
.
Prawdziwy wierzący uznaje cud ludzkiego ciała i jest wdzięczny Stwórcy. Ta wdzięczność jest okazywana w dbałości i utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia. Holistyczne podejście do zdrowia islamu obejmuje wszystkie aspekty umysłu, ciała i duszy. Osoba prawdziwie świadoma zdrowia łączy dietę, odżywianie i ćwiczenia ze wspominaniem Boga i zamiarem spełnienia wszystkich swoich obowiązków religijnych.
 
……………………………………………………………………….
 
 
Description: Exercise is an integral part in the life of a Muslim. By Aisha Stacey (© 2008 IslamReligion.com)

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.