Zdrowie w islamie (część 3 z 4): Dieta i Odżywianie

Islam to kod życia. Muzułmanie nie praktykują tylko podczas weekendów lub czasu świąt; religia jest raczej stałym elementem życia codziennego. Islam jest zorganizowany w sposób duchowy i moralny, biorący pod uwagę wrodzone potrzeby i pragnienia ludzkie. Te założenia islamu pochodzą z Koranu i autentycznych tradycji Proroka Muhammeda, znanych jako Sunna. Te dwa źródła objawienia są przewodnikiem, lub podręcznikiem życia.

.Chociaż, może w pierwszej chwili wydawać się to dość dziwną analogią; porównajmy wskazówki życiowe islamu z instrukcji dołączoną do komputera. Wyobraź sobie zakup nowego laptopa, nigdy wcześniej nie widząc żadnego postępu technologicznego ostatnich kilku dekad. Czy wiedziałbyś, gdzie jest przycisk włączania / wyłączania? Jeśli udało Ci się włączyć komputer czy wiedziałbyś jak o niego dbać, jak przywracać system, jak należy uruchomić skanowanie antywirusowe, czy w ogóle go konserwować? Bez instrukcji, komputer byłby nie wiele więcej niż bezużytecznym kawałkiem technologii.

.Projektanci komputerowi zaprojektowali również instrukcję lub przewodnik, wiedząc, że bez szczegółowych instrukcji komputer nie zostanie wykorzystany w najlepszy sposób, lub do tego do czego został zaprojektowany. Technologia zwykle przychodzi z poręczeniami i gwarancjami, które stają się bezużyteczne, chyba że użytkowana jest zgodnie z instrukcjami. Dlatego też ponieważ chcemy jak najlepiej wykorzystać i wziąźć to co najlepsze z naszej drogiej technologii – czytamy instrukcje i postępujemy zgodnie ze wskazówkami.

.Islam oferuje również specjalny zestaw instrukcji które posiadają gwarancję, obietnicę wiecznego Raju. Nie ma “spożyć przed” dniem tej gwarancji i pozwala na jej nieograniczone rozciąganie się. Jeśli popełnisz błąd lub ‘klikniesz” niewłaściwy przycisk instrukcja wyraźnie doradzi ci, w jaki sposób poprawić i przywrócić normalność. Bóg stworzył ludzkość i zaprojektował w konkretnym celu czczenia Go i wysyłał Proroków i Posłańców z konkretnymi wskazówkami, aby nasze zadanie stało się łatwiejsze. Jednakże bez Bożego przewodnictwa po życiu, ludzie mogą się zagubić i dryfować w świecie, który nie ma zbyt wiele sensu, lub oferować prawdziwe bezpieczeństwo i zadowolenie.

.Tradycje Proroka Muhammeda uczą nas pielęgnować dobre zdrowie i dostrzegać prawdziwą wartość jako jednego z niezliczonych dobrodziejstw Bożych.

“Oto ogłosił wasz Pan: “Jeśli będziecie wdzięczni, to Ja obdarzę was więcej; a jeśli nie będziecie wdzięczni, to, zaprawdę, Moja kara będzie straszna!”(Koran, 14: 7)

Holistyczne podejście do zdrowia islamu obejmuje traktowanie naszych ciał z szacunkiem i odżywiania go, nie tylko wiarą, ale także nakazanym/legalnym, odżywczym jedzeniem. Większą część życia zgodnie z instrukcjami Stwórcy jest realizowanie odpowiedniej diety. Wybór zdrowej żywności i unikanie niezdrowej jest niezbędne dla dobrego zdrowia. Bóg mówi w Koranie

“O wy, którzy wierzycie! Jedzcie dobre rzeczy; którymi was obdarzyliśmy, i dziękujcie Bogu, jeśli Go czcicie! ” (Koran 2: 172), “O ludzie! Jedzcie z tego, co jest na ziemi dozwolone i dobre, i nie chodźcie śladami szatana! Zaprawdę, on jest dla was wrogiem jawnym! ” (Koran 2: 168)

.Koran zawiera wiele wersów – porad na temat zdrowego odżywiania, które odnoszą się do wzajemnych powiązań zdrowia fizycznego i duchowego. Zachęcanie do jedzenia tylko dobrej i czystej żywności jest często połączone z ostrzeżeniami, aby pamiętać o Bogu i unikać Szatana. Zdrowe jedzenie nie tylko zaspokaja głód, ale również ma wpływ na to jak dobrze czcimy/wyznajemy naszą wiarę.

” O ludzie! Jedzcie z tego, co jest na ziemi dozwolone i dobre, i nie chodźcie śladami szatana! Zaprawdę, on jest dla was wrogiem jawnym! “(Koran 2: 168).

Jeśli ktoś ma obsesję na punkcie żywności lub dogadza sobie niezdrowym jedzeniem lub fast foodami, może on stać się słaby fizycznie lub być oderwany od swojego pierwotnego celu służenia Bogu. Z drugiej strony, jeśli ktoś koncentruje się wyłącznie na duchowym dążeniu i zaniedbuje zdrowie i prawidłowe odżywianie, urazy lub choroba osłabiają go i również będzie to skutkować niepowodzeniem w prawidłowym i obowiązkowym oddawaniu czci. Przewodnictwo znajdujące się w Koranie i tradycje Proroka Muhammada radzą ludziom aby utrzymywać równowagę pomiędzy tymi dwoma skrajnościami.

.Zdrowa dieta jest zrównoważona z mieszaniną wszystkich pokarmów, które Bóg przygotował dla Swojego stworzenia. Różnorodność zaspokaja wszystkie potrzeby organizmu na węglowodany, minerały, witaminy, białka, tłuszcze i aminokwasy. Liczne wersety Koranu wspominają żywność, którą Bóg przygotował dla nas, aby karmić i wyżywić nasze ciało. Nie jest to wyczerpująca lista wymagań żywieniowych lecz raczej ogólna idea rodzajów żywności, które utrzymują zdrowe ciało i zapobiegają chorobom.

.“On stworzył dla was zwierzęta, które dostarczają wam ciepła i innych korzyści; i z nich wy się żywicie. ” (Koran, 16: 5)

“To On podporządkował morze, abyście jedli z niego świeże mięso i abyście wydobywali z niego ozdoby, które nosicie. I widzisz okręty prujące fale, abyście mogli poszukiwać Jego dobroci. Być może, będziecie wdzięczni! ” (Koran 16: 14)

“Przez nią Bóg sprawia, iż rosną dla was zasiewy, drzewa oliwne, palmy i winna latorośl oraz wszelkiego rodzaju owoce. Zaprawdę, w tym jest znak dla ludzi, którzy się zastanawiają! ” (Koran 16:11)

“Zaprawdę, macie pouczający przykład w waszych trzodach! My poimy was tym, co jest w ich wnętrznościach, między pokarmem strawionym a krwią – mlekiem czystym, przyjemnym dla pijących. “(Koran 16: 66)

” Następnie jedzcie ze wszystkich owoców i chodźcie pokornie drogami swego Pana!” Z wnętrzności ich wychodzi napój różnego koloru, w którym ludzie znajdują uzdrowienie. Zaprawdę, w tym jest znak dla ludzi, którzy się zastanawiają! “(Koran 16:69)

“On jest Tym, który sprawił, iż wyrosły ogrody mające drewniane kraty, nie mające ich; I drzewa palmy daktylowej, i zboża dające różne pożywienie, I drzewa oliwne, i drzewa granatu, podobne do siebie i niepodobne. Jedzcie z ich owoców, Kiedy one owocują … “(Koran 6: 141)

“… i wyprowadziliśmy z niej ziarno, które oni jedzą.” (Koran 36:33)

.Bóg zaopatrzył nas również w listę produktów, które są zabronione i oprócz tego wszystko inne uważane jest za legalne.

.“Zakazane wam jest: padlina, krew i mięso świni; to, co zostało poświęcone na ofiarę w imię czegoś innego niż Boga…” (Koran 5: 3) “. … i odurzające” (Koran 5: 91-92)

.Podczas, gdy słodycze i junk food (żywność która ma niską wartość odżywczą) nie są zabronione muszą być spożywane z umiarem jako część zbilansowanej diety, zaprojektowanej w celu utrzymania optymalnego stanu zdrowia. Wiele z najczęstszych chorób przewlekłych w dzisiejszych czasach pochodzi z niezdrowych nawyków żywieniowych. Choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość i depresja wszystkie zostały powiązane z nieodpowiednimi dietami. Tradycje Proroka Muhammeda chwalą umiar jako sposób na utrzymanie dobrego stanu zdrowia i Koran podkreślił konieczność znalezienia równowagi między wszelkimi skrajnościami.

.

Prawdziwi wierzący potrzebują zdrowego ciała i umysłu, aby wielbić Boga we właściwy sposób. Aby zachować trzeźwy umysł, czyste serce i zdrowe ciało szczególną uwagę należy zwrócić na stan zdrowia. Serce i umysł są odżywiane przez wspominanie Boga i wielbienie prowadzone w sposób prawidłowy, a ciało jest odżywiane poprzez uczestnictwo w dobrej i prawidłowej/nakazanej żywności, w którą Bóg nas zaoptarzył. Baczenie o prawidłową dietę i odżywianie jest częścią całościowego systemu ochrony zdrowia występującego w islamie.

 

…………………………………………………………………………..

www.islamreligion.com/articles/1878…

 

Description: Islam is a way of life that takes a holistic approach to health. By Aisha Stacey (© 2008 IslamReligion.com)

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.