Uczestniczenie w niemuzułmańskich świętach ( takich jak święto „bożego narodzenia”)

Islam jest prosta religią, opartą na szczerzej wierze w Jedynego Boga, który ani nie został zrodzony ani nie umarł. On jest Stworzycielem wszystkiego co nas otacza, On daje nam życie i On sprowadza na nas śmierć.

Nie można wierzyć jednocześnie w to ze Bóg jest Stworzycielem wszystkiego oraz obchodzić Jego narodzenie. Według islamu Jezus (pokój z Nim) jest Prorokiem, który głosił tą samą religię co Adam, Abraham, Muhammad oraz wszyscy inni Prorocy (pokój z Nimi). Jezus nie jest bogiem, a jedynie Jego Prorokiem.

„O ludu Księgi! Nie przekraczaj granic w twojej religii i nie mów o Bogu niczego innego, jak tylko prawdę! Mesjasz, Jezus syn Marii, jest tylko posłańcem Boga; i Jego Słowem, które złożył Marii; i Duchem, pochodzącym od Niego. Wierzcie więc w Boga i Jego posłańców i nie mówcie: Trzy!”
Surah an-Nisâ 4:171

Święta „bożego narodzenia” przeczą absolutnie wszystkiemu w co wierzymy, ale z drugiej strony mamy przyjaciół oraz rodziny dla których jest to wyjątkowy dzień i zapewne chcieliby go dzielić również i z nami.

Nadchodzą te same coroczne pytania i wątpliwości jak powinnyśmy się zachować, co odpowiedzieć, czy składać życzenia, czy dzielić się opłatkiem, czy kupić prezenty dla najbliższych aby nie sprawić im przykrości ?

Istnieją dwie odmienne opinie na ten temat, a decyzja która z nich jest bardziej słuszna pozostawię wam.

OPINIA PIERWSZA

Samo przebywanie z ludźmi księgi nie jest niczym złym, pod warunkiem, że nie wiąże się to z praktykowaniem ich zasad religijnych, czyli takie zachowanie jak dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, bądź też branie udziału w tzw. „pasterce” jest już zakazane, ponieważ wiąże się to z obchodzeniem i braniem udziału w świętowaniu „bożego narodzenia”.

Sama KOLACJA WIGILIJNA powinna stanowić dla nas zwykły posiłek a zarazem miły wieczór spędzony z rodziną i z najbliższymi. Kolejną sprawą, która wymaga nakreślenia są PREZENTY, który oczywiście każdy lubi. Należy pamiętać, że prezentami można obdarowywać się każdego dnia i absolutnie nie ma w tym nic złego, ale te wręczane w wigilijny wieczór są już powiązane ze świętowaniem a tym samym podkreślają wyjątkowość takiego dnia.

Prorok Muhammad (pokój z Nim) powiedział: „Każdy lud ma swoje święta, a id to nasze świeta.”

Przed samymi świętami jak i w trakcie rozbrzmiewają KOLĘDY. Muzułmanie nie powinny ich słuchać a tym bardziej ich śpiewać, ponieważ sama ich treść jest sprzeczna z naukami islamu – Bóg się NIE narodził ! Nie będzie również nic złego jeśli nie podzielimy się opłatkiem, myślę że w żaden sposób nie powinno to urazić naszych bliskich, a co jeśli chodzi o składanie życzeń ? Zawsze należy życzyć swoim najbliższym oraz rodzinie wszystkiego co najlepsze, a nie tylko w tym jednym dniu. Więc również nie będzie to tragedią jeśli nie złożymy życzenia z tej że okazji. A co mamy zrobić jeśli ktoś nam życzy „spokojnych świąt bożego narodzenia” ? Możemy po prostu życzyć im „spokojnego dnia spędzonego z rodziną”.

Jeśli jest to „jednorazowe” zdarzenie i muzułmanin może wykorzystać okazję do pokazania prawdy – nie ma w tym nic złego.

DRUGA OPINIA

Druga opinia jest taka, że składanie życzeń w wigilię oraz inne święta jest zakazane. Zasada ta obowiązuje nawet jeśli składający życzenia jest wolny od zwątpienia. Grzechem jest winszowanie picia wina, zabicia kogoś, cudzołóstwa, „narodzin boga” bądź też „narodzin jego syna”. Wiele osób nie szanując wystarczająco swojej religii popada w ten błąd – nie są świadomi jak wielkim grzechem są ich zachowania. Ktokolwiek gratuluje innemu nieposłuszeństwa, innowacji lub niewiary ściąga na siebie gniew Allaha. Rzecz jasna nie wolno również odpowiadać na ich życzenia.

„Jeśli jesteście niewdzięczni, to, zaprawdę, Allah was nie potrzebuje, choć Jemu się nie podoba niewiara Jego sług. A jeśli jesteście wdzięczni, to On znajduje w was upodobanie.” Koran 39:7

„Dzisiaj udoskonaliłem dla was waszą religię i obdarzyłem was w pełni Moją dobrocią; wybrałem dla was islam jako religię.” Koran 5:3

Równie naganne jest przyjmowanie zaproszeń na uroczystości związane z tym świętem. Dzieje się tak ponieważ wiąże się to z obdarowywaniem prezentów, śpiewaniem kolęd, braniem wolnego od pracy.

Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Kto ich naśladuje jest jednym z nich”.

Szeich al-Islam Ibn Tajmijah w księdze Iqtidaa’ al-Siraat al-Mustaqiim li Mukhaalifat Ashaab al-Jahiim (Zasady kroczących drogą prostą w odróżnieniu od ludzi Piekła) wyjaśnia: „Naśladowanie niektórych świąt generuje przyjemność związaną z fałszywymi wierzeniami i praktykami, wprowadza w błąd. Jest to rodzaj hipokryzji w islamie. Niezależnie od powodu, czy ktoś chce być przyjacielski, czy jest zbyt nieśmiały by odmówić, lub jakiegokolwiek powodu – jest to grzech i pozwala niewiernym czuć dumę z powodu ich religii. Allah jest Jedynym, Którego prosimy o to, aby sprawił, by muzułmanie czuli dumę z ich religii, aby pomógł im jej przestrzegać, oraz uczynił ich zwycięskimi nad ich wrogami, albowiem On Jest Silny i Wszechmogący.

ALLAH WIE NAJLEPIEJ

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.