Codzienność,  Etykieta

Trzymanie psa w domu

Pies jak każde inne stworzenie zasługuje na dobre traktowanie, gdyż wszystko zostało stworzone przez Boga w konkretnym celu. Pies może być trzymany w celu bezpieczeństwa, polowania bądź pasterki, ale nie w domu. A dlaczego psy nie są mile widziane w domu muzułmanów?

Islam jest religią czystości, a psy nie należą do czystych zwierząt. Między innymi przynoszą one dużo szkodliwych zarazków i chorób. Z medycznego punktu widzenia chowanie psa w domu niesie ze sobą ryzyko zagrożenia zdrowia. Psy z powodu kontaktowego sposobu poznawania świata zbierają wszelkie drobnoustroje i przenoszą je na łapach, nosie oraz pysku, a część z nich jest również groźna dla człowieka.

Oto kilka chorób groźnych dla człowieka, które przenoszą psy:

Tasiemiec psi 
Chorobę tę wywołuje pasożyt zwany Dipylidium caninum. Większość infekcji jest bezobjawowa, jednak niekiedy psy zarażone tasiemcem przejawiają zachowania wskazujące na świąd w okolicy odbytu. Objawy zakażenia u ludzi są bardzo podobne do objawów zakażenia np. tasiemcem uzbrojonym. Do najczęstszych należą bóle brzucha, nudności, brak apetytu, biegunka, mdłości i wymioty. 
Zarazić możemy się np., gdy pies poliże językiem twarz lub ręce człowieka. Jaja znajdują się także w kale zwierzęcia, jak również na powierzchniach, na których pies siadał.

Leptospiroza 
Człowiek może zarazić się od psa krętkami z gatunku L. canicola, które wywołują chorobę Stuttgarcką, lub z gatunku L. interrogans, które są odpowiedzialne za powstanie zespołu Weila. Oba te schorzenia są odmianami leptospirozy. 

Objawem u zwierząt jest np. żółtaczka, choć może przebiegać bez wyraźnych oznak. Najczęściej choroba zaczyna się gorączką, wymiotami i brakiem apetytu. Pies staje się apatycznym a jego skóra może żółknąć. Czasami występuje biegunka i krwotoczność. Uszkodzenie wątroby i nerek jest przyczyną problemów zdrowotnych do końca życia psa. 

Człowiek może się zarazić tą chorobą jedynie poprzez kontakt z moczem zakażonego pupila. Krętki dostają się do naszego organizmu poprzez uszkodzoną skórę oraz błony śluzowe.

Dermatofitoza 
Jest to choroba grzybicza skóry wywoływana przez trzy grupy grzybów: Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Odżywiają się one zawartą w naskórku człowieka keratyną. 
Do zakażenia może dojść już poprzez głaskanie psa. Objawami choroby jest swędząca i zaczerwieniona skóra, na której występują grudki i pęcherzyki ze strupami. Zajęte mogą być też paznokcie i skóra głowy. 

Psia ślina i psie wydzieliny należą do rzeczy, które uznawane są za nadżasa, czyli nieczyste.

Prorok Muhammad (pokój z Nim) powiedział: „ Jeśli pies napije się z naczynia jednego z was, niech on je (naczynie) umyje siedem razy” (Musim, 279). Zgodnie z innym przekazem: „… i niech je wyczyści ósmy raz za pomocą ziemi” (Sahih Muslim, 280)

Islam zabrania sprzedaży psa i otrzymywania za to zapłaty, jak zostało przekazane w Sahih al-Bukhari od Abu Masuda al-Ansari: Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwa Boga niech będą z nim) zabronił (przyjmowania) opłaty za psa. (al-Fath, 2237)

Prorok (pokój i błogosławieństwa Boga niech będą z nim) powiedział nam abyśmy nie przypominali psów kładąc przedramiona na ziemi podczas sudżud (pokłonu do ziemi), jak zrelacjonowano w hadisię od Anasa ibn Malik, zgodnie z którym Prorok (pokój i błogosławieństwa Boga niech będą z nim) powiedział: „Wykonuj pokłon poprawnie; żaden z was nie powinien rozkładać przedramion jak to robi pies” (al-Bukhari, Fath, 822).

Ktokolwiek trzyma psa w swoim domu jest pozbawiony błogosławieństwa obecności aniołów w jego domu, jak Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwa Boga niech będą z nim) powiedział: „Aniołowie nie wchodzą do domu, w którym znajduje się pies” (al-Bukhari, 3225).

Przekazał Abu Huraira: Apostoł Allaha mówił, „ktokolwiek utrzymuje psa, jedna Qirat nagrody jego dobrych czynów jest potrącana dziennie, jeżeli pies nie jest używany dla chronienia zagrody albo bydła.” (Sahih al Bukhari, 3:515)

Pozostaje nam tylko dodać, że fakt, iż jest zabronione trzymanie psa i wchodzenie z nim w bliskie relacje nie oznacza, że nie powinniśmy być  mili czy okazywać psom miłosierdzia i dobrze je traktować, jeśli widzimy je w żałosnym stanie. To są dwie zupełnie rożne sprawy. Prorok (pokój i błogosławieństwa Boga niech będą z nim) powiedział nam że „mężczyzna zobaczył psa gryzącego piach z pragnienia, wiec zdjął swój but i  zaczął podawać mu wodę aż pies ugasił pragnienie. Allah docenił ten dobry uczynek i darował mu za to Raj”. (al-Bukhari, 174)

Zgodnie z innym przekazem, Prorok (pokój i błogosławieństwa Boga niech będą z nim) powiedział: „Pewien człowiek wędrując poczuł się bardzo  spragniony, wiec zszedł do studni i napił się z niej. Kiedy wyszedł, ujrzał psa dyszącego i gryzącego ziemię z pragnienia. Człowiek  powiedział „On cierpi tak samo jak i ja cierpiałem”, więc wypełnił swój but (wodą), wyszedł i dał psu pić aż jego pragnienie zostało  ugaszone. Allah docenił ten dobry uczynek i wybaczył mu przez wzgląd na to, co uczynił”. Ludzie zapytali, „O Wysłanniku Allaha, czy otrzymamy nagrodę za to, jak traktujemy zwierzęta?”. On odpowiedział: „Za pomoc udzieloną każdej żywej istocie jest nagroda” (al-Bukhari, Fath, 2363).

Oto główne powodu dla których Allah zabronił muzułmanom trzymania psa w domu poprzez swojego Proroka, a Allah wie najlepiej co jest odpowiednie dla Jego stworzeń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *