Omar, Al Farook (część 1 z 3): “Wzmocnienie Islamu z Omarem”

 
 
Bismillahi Ar Rahmani Ar Rahim
.
Gdy wrogowie Islamu usłyszeliby imię Omara (radi Allahu anhu), ich kolana by drżały. Gdyby Szatan widział Omara (radi Allahu anhu),idącego ulicą, chciałby skręcić w drugą stronę. Nawet znajomi Omara (radi Allahu anhu) czasami czuli się w jego obecności zastraszeni i bali się jego gniewu. Jednak, ten człowiek siły i mocy, płakał łatwo i miał miękkie i współczujące serce. Omar (radi Allahu anhu) był pokorny, nie będąc słabym. Omar (radi Allahu anhu) łączył dwie przeciwstawne cechy charakteru które uczyniły go unikalnym wśród mężczyzn znajdujących się wokół Proroka Muhammeda (pokój z Nim). Ścieżka Omara (radi Allahu anhu) do prawdy zaczęła się od gwałtownej nienawiści Muhammeda (pokój z Nim) i religii Islamu, ale nienawiść szybko zamieniła się w ostrą miłości. Omar ibn al Khattab (radi Allahu anhu) wzmocnił Islam.
.
Omar (radi Allahu anhu) należał do klasy średniej, ani bogatej, ani biednej,do klanu Adi, części plemienia Quraish. Miał trudne dzieciństwo, jego ojciec był znany jako ostry człowiek, który kazał pracować synowi do wyczerpania i bił go, gdy uważał to za konieczne. Mimo tego uważa się, że Omar (radi Allahu anhu) był piśmienny, co było rzadką umiejętnością w przed Islamskiej Arabii. Urodzony około 11 lat po Muhammedzie (pokój z Nim), Omar (radi Allahu anhu) był stosunkowo jasnej karnacji chłopcem, który wyrósł na wysokiego, dobrze zbudowanego, muskularnego mężczyznę znanego ze swojej ostrej postawy i umiejętności zapaśniczych.
.
Omar (radi Allahu anhu) rozpoczął swoje życie pracując jako pasterz dla swojego ojca i ciotki, płacono mu niewielką pensję, często tylko kilka garści daktyli po pełnym dniu pracy. Uzupełniał swoje dochody poprzez angażowanie się w zawodach zapaśniczych ale kiedy wyrósł na mężczyznę, stał się odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą i szanowanym biznesmen. Omar (radi Allahu anhu) był znany jako człowiek siły. Jego postawa nosząca oznakę wytrzymałości i jego głos był głośny i władczy. Podczas gdy nauki Muhammeda (pokój z Nim) stawały się problemem dla ludzi z Mekki, Omar (radi Allahu anhu) oglaszał swoją nienawiść do Islamu otwarcie i wziął udział w przemocy i torturach wielu słabszych nawróconych na Islam.
.
Dwóch Omarów
.
Chociaż nie jest znany z imienia Omara (radi Allahu anhu), był kolejny mocny, zdecydowany człowiek przeciwny Islamowi. Był to człowiek, pierwotnie znany jako Abu Hakim (ojciec mądrości), ale historia pamięta go jako Abu Jahl (ojciec ignorancji), zdeklarowany wróg Islamu. Prorok Muhammed, niech miłosierdzie i błogosławieństwo Allah będzie z nim, dał mu imię Abu Jahl oznaczający jego całkowitą ignorancję w nie uznaniu prawdy o Islamie. Tradycyja pokazuje, że Prorok Muhammed (pokój z Nim) pewnego razu podniósł ręce w błagalnym geście i prosił Allah, by wzmocnił Islam przez któregokolwiek z dwóch Omarów, tego którego ukochał najbardziej. Dla wrogów Islamu i towarzyszy Proroka Muhammeda (pokój z Nim) Omara ibn al Khattab (radi Allahu anhu) nawrócenie na Islam było nie do pomyślenia.
.
Nienawiść Omara (radi Allahu anhu) do Islamu była tak silna, że zgłosił się na ochotnika, by zabić Proroka Muhammeda (pokój z Nim). Bez sekundy wahania kroczył ulicami Mekki z intencą dobycia miecza i zakończenia życia Proroka Allah. Jeden z mężczyzn Mekki, którzy był potajemnie Muzułmaninem zobaczył minę Omara (radi Allahu anhu) i od razu wiedział, że jego ukochany Prorok (pokój z Nim) był w niebezpieczeństwie. Bez strachu o siebie, zbliżył się do Omara (radi Allahu anhu) i zapytał go, dokąd idzie tak szybko. Omar (radi Allahu anhu)odpowiedział, że idzie do człowieka, który rozdarł naszych ludzi, przeklął naszych bogów i uczynił z nas głupców”, i powiedział: “Mam zamiar go zabić”.
.
Młody mężczyzna Muzułmanin o imieniu Nu’aim poczuł przerażenie w sercu i starał się zaangażować Omara (radi Allahu anhu) w dyskusji, aby zrezygnował, ale Omar (radi Allahu anhu) miał intencję w sprawie wypełnienia swojej misji i nadal kroczył wzdłuż ulicy. Nu’aim niechętnie wypowiedział słowa, które poprowadziły Omara (radi Allahu anhu) do Islamu. On powiedział: dlaczego nie możesz zająć się swoim własnym domem najpierw”. Omar (radi Allahu anhu) zatrzymał się i zapytał go, co miał na myśli mówiąc te słowa. Ukochana siostra Omara (radi Allahu anhu) i jej mąż potajemnie przyjęli Islam i Nu’aim ujawnił swoją tajemnicę, w celu ratowania życia Proroka Muhammeda (pokój z Nim).
.
Omar (radi Allahu anhu) natychmiast zawrócił i ruszył z determinacją w kierunku domu swojej siostry. Gdy zbliżył się, usłyszał odgłos recytowanego Koranu. Zapukał do drzwi. Wewnątrz mieszkańcy starali się ukryć swoje egzemplarze Koranu, ale Omar (radi Allahu anhu) wszedł i zażądał, aby powiedzieć mu, co to za dźwięk “buczenia” słyszal. Siostra Omara (radi Allahu anhu) odpowiedziała, że to nie było nic takiego, tylko dźwięk ich rozmowy, ale Omar (radi Allahu anhu) wiedział że to dźwięk Koranu i zapytał groźnie: “Czy jesteście Muzułmanami?” Szwagier Omara (radi Allahu anhu) odpowiedział twierdząco, po czym Omar (radi Allahu anhu) padł na niego, rzucając go na ziemię. Siostra Omara (radi Allahu anhu) próbowała bronić męża i w tym starciu Omar (radi Allahu anhu) uderzył ją w twarz, pozostawiając krew.
.
Koran Wchodzi do Jego Serca
.
Siostra Omara (radi Allahu anhu) wydawała się mieć taką siłę z jakiej jej brat był znany, wstała i spojrzała na swego złego brata mówiąc: “Ty wrogu Allah! Uderzyłeś mnie tylko dlatego, że wierzę w Allah. Czy się to ci się podoba czy nie, oświadczam, że nie ma boga prócz Allaha, a Muhammed jest Jego niewolnikiem i posłańcem. Rób cokolwiek chcesz!” Omar zobaczył krew spływająca z twarzy siostry, jej słowa echem obijały mu się w uszach. Wstał. Omar zażądał aby usłyszeć słowa Koranu które które słyszał gdy były recytowane kiedy zbliżył się do domu aby zostały wyrecytowane dla niego.
 
“Nie zesłaliśmy ci Koranu, abyś był nieszczęśliwy, lecz jako napomnienie dla tego, kto się obawia; jako objawienie Tego, który stworzy ziemię i niebiosa wyniosłe. Miłosierny umocnił się na tronie. Do Niego należy: to, co jest w niebiosach, to, co jest na ziemi, to, co jest między nimi, i to, co jest pod ziemią. I jeśli będziesz mówił głośno… – przecież On zna i tajemnicę,’ i to, co jest najbardziej skryte. Bóg! Nie ma boga, jak tylko On! Do Niego należą najpiękniejsze imiona!”(Koran, Sura Ta-Ha 20: 2-8)
.
Oczy Omara (radi Allahu anhu) wypełniły się gorącymi łzami. Czy to jest to czemu byliśmy przeciw?”, zapytał. “Ten, który wypowiedział te słowa musi być czczony.” Omar (radi Allahu anhu) opuścił dom siostry i pośpieszył do Proroka Muhammeda (pokój z Nim). Osoby znajdujące się z Prorokiem Muhammedem (pokój z Nim) bały się, ale powstrzymali Omara (radi Allahu anhu) dopóki był w obecności Proroka Muhammeda (pokój z Nim). Prorok Muhammed (pokój z Nim) chwycił go i powiedział: “Dlaczego tu przyszedłeś, syn Khattab’a?”
.
Omar (radi Allahu anhu) stanął wobec Proroka Muhammeda (pokój z Nim) z pokorą i radością i powiedział: “O Wysłanniku Allah, przyszedłem bez powodu jednynie by powiedzieć, że wierzę w Allah i Jego Posłańca”. Proroka Muhammeda (pokój z Nim) ogarnęła radość i wołał, że Allah jest Wielki! W ciągu kilku dni, Omar (radi Allahu anhu) prowadził procesję Muzułmanów do domu Allah, gdzie modlił się otwarcie. Przy tej okazji Prorok Muhammed (pokój z Nim) dał mu imię Al Farooq. To oznacza kogoś, kto jest w stanie odróżnić prawdę od fałszu. Islam został wzmocniony przez Omara (radi Allahu anhu), jego zaciętość i nienawiść stopniały w miłość, która nie znała granic. Jego życie i śmierć były teraz w imię Allah i Jego Posłańca.
.
_____________________________________________________________________________
Wszelka chwała należy się tylko Allahowi Panu Światów, pokój i błogosławieństwo Allaha z Jego Ostatnim Wysłannikiem Muhammadem, jego rodziną i towarzyszami.
Proszę Allaha Wszechmogącego, aby przyjął ode mnie ten skromny wysiłek, obdarzył nas korzyścią pochodzącą z niego, uchronił od błędu i wprowadzenia w błąd i od wszelkiego zła. Amen.
.
Źródło:
2) www.quran.com – tłumaczenie wersetów Koranu na język polski
.
Tłumaczenie na język polski: Ania Iman Soliman

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.