Omar, Al Farook (część 2 z 3): Człowiek jako Naród

.

Bismillahi Ar Rahmani Ar Rahim
.
Omar ibn Al Khattab (radi Allahu anhu) był silnym i stanowczym człowiekiem a jego serce wypełnione palącą nienawiścią do Islamu. Suplikacje Proroka Muhammeda (pokój z Nim), i wzniosłe piękno Koranu zmieniły jego serce i jego życie. Gdy Omar (radi Allahu anhu) przyjął Islam stał się człowiekiem poświęconym Ummie Proroka Muhammeda (pokój z Nim), jako Muzułmanin był zadowolony, gdy Umma była zadowolona i niezadowolony, gdy Umma była niezadowolona.
.
Umma jest Arabskim słowem, z grubsza przetłumaczona oznacza naród, ale z wieloma Arabskimi słowami, to nie tłumaczy tego dobrze na inny język. Korzeniem Arabskiego słowa Ummy jest „amma”, co znaczy „iść” lub „iść zobaczyć”. Słowo „imama” znaczy wskazywać drogę, na przykład, kto prowadzi modlitwę jest Imamem. Pochodzi również z tego korzenia słowo „umm” co znaczy matka, źródło lub pochodzenie.
.
W anglojęzycznych i krajach Zachodnich, słowo naród zwykle określa stan narodu, którego członkowie żyją między zestawem predefiniowanych granic ustalonych często przez różnice religijne, rasowe czy etniczne. To nie jest definicja Ummy. Umma oznacza wspólnotę wierzących związaną celem – aby wielbić Allah. Razem są oni silni, podzieleni są słabi. Każdy członek jest zjednoczony ze wszystkimi innymi w sposób duchowy, który może nawet mieć objawy fizyczne. Gdy jedna część Ummy jest w bólu, cała Umma cierpi.
.
„Zaprawdę, ten wasz naród jest narodem jedynym. Ja jestem waszym Panem. Bójcie się Mnie!” (Koran, Sura 23:52)
.
Aby to zilustrować należy spojrzeć na obrazy które może widzieliście w telewizji , Muzułmanie oczerniają się i źle traktują swych braci w dalekich krajach. W Ummie Proroka Muhammeda (pokój z nim), gdy jeden członek cierpi, ból w sercach innych członków jest prawdziwy. Muzułmanie stają w obronie tego, co jest poprawne moralnie i nieludzkość nie ma udziału w religii Islamu. Omar ibn al Khattab (radi Allahu anhu) uznał tę wyjątkową jakość i ogłosił się człowiekiem Ummy.
.
Gdy Omar ibn Al Khattab (radi Allahu anhu) przyjął Islam chciał być częścią jego społeczności i chciał głosić swą przynależność do tej wyjątkowej nacji. Omar (radi Allahu anhu) chciał dołączyć do Ummy w ich szczęściu i bólu. W chwili swego nawrócenia, słabsi członkowie Ummy cierpieli systematyczną przemoc i ucisk, często przez samego Omara (radi Allahu anhu), ale teraz jego serce czuło ich ból i chciało go doświadczyć. Omar (radi Allahu anhu) nie chciał aby jego Islam został niezauważony; natychmiast poinformował wrogów Islamu o tym, że został Muzułmaninem.
.
Po pierwsze, ludzie Mekki, którzy nie przyjęli Islamu byli zszokowani i nie zareagowali na konwersję Omara (radi Allahu anhu), ale gdy wiadomość się rozeszła zebrali się w Domu Bożym i zaatakowali Omara (radi Allahu anhu). Ostatecznie Omar (radi Allahu anhu) silny, umięśniony zapaśnik usiadł pośrodku swoich atakujących a oni go bili. Omar (radi Allahu anh) odzyskał siły po swoim pobiciu i ze względu na niego, Islam stał się silny. Serce Omara (radi Allahu anhu) było wypełnione miłością do braci i sióstr w Islamie. Prorok Muhammad (pokój z Nim) powiedział: „jeśli byłby Prorok po mnie to byłby to Omar ibn Al Khattab.”
.

Więcej niż Siła

.

Abu Bakr (radi Allahu anhu) jako Siddiq i Omar (radi Allahu anhu) byli dwoma najbliższymi towarzyszami Proroka Muhammada (pokój z Nim). Ali Ibn Abu Talib (radi Allahu anhu) przekazał, że Prorok Muhammad (pokój z Nim) wychodził rano z Abu Bakrem (radi Allahu anhu) i Omarem (radi Allahu anh) i wracał w nocy z Abu Bakrem (radi Allahu anhu) i Omarem (radi Allahu anhu). Sam Prorok (pokój z Nim) nazywał Abu Bakra i Omara jego oczami i uszami, i że byli oni jego doradcami mieszkańców ziemi. Omar (radi Allahu anh) stał przy Proroku Muhammadzie (pokój z Nim) we wszystkich próbach i uciskach, z którymi borykała się Muzułmańska Umma.
.
Gdy muzułmanie Mekki migrowali do miasta Medyna, wszystko zostało dobrze zaplanowane, tajna migracja, ale nie Omar (radi Allahu anhu). Był jedynym Muzułmaninem którego migracja była otwarta, w rzeczywistości, głosił że wyjeżdża i zapraszał każdego, kto uważał że był wystarczająco silny, aby z nim walczyć. Omar (radi Allahu anhu) zarzucił miecz na szyję i ruszył ulicami Mekki z głową uniesioną wysoko i jego sercem, które nie było już wypełnione nienawiścią, ale gorejące ostrą miłością do Allah Subhan Wa Ta’ala, Jego Proroka Muhammada (pokój z Nim) i jego współwyznawców. Gdy Prorok Muhammad (pokój z Nim) tworzył swoją Ummę, Omar (radi Allahu anhu) stał przy jego boku.
.
Choć znany ze swojej siły, Omar (radi Allahu anhu) znany był również z bycia pobożnym i hojnym człowiekiem. Zwykł spędzac noce na czci, często budził swoją rodzinę w ostatniej części nocy, aby dołączała do niego w jego modlitwie. Był zagorzałym wierzącym, pewnym Bożej obietnicy Raju i chętnie rozdawał swoje bogactwo ze względu na Allah dla pożytku i korzyści wierzących. Jeden z towarzyszy Proroka Muhammada (pokój z Nim) przekazał, że Omar (radi Allahu anhu) rozprowadził raz 22.000 dirhamów dla potrzebujących i miał zwyczaj rozdawania worków z cukrem. Gdy Omar (radi Allahu anhu) został zapytany, dlaczego rozprowadza cukier powiedział : „Bo to jest co kocham i Allah powiedział o tym w Koranie,
„Nigdy nie osiągniecie prawdziwej pobożności,dopóki nie będziecie rozdawać z tego, co kochacie. Cokolwiek rozdacie, Bóg wie o tym doskonale!. „(Koran, Sura 3:92)
.
Omar (radi Allahu anhu) był jednym z dziesięciu mężczyzn, któremu Prorok Muhammad (pokój z Nim) przekazał radosną nowinę, że zostanie dopuszczony do Raju. Jednakże to nie powstrzymało go od pracy bez wytchnienia przez całe życie, aby przypodobać się Allah Subhan Wa Ta’ala. Był on człowiekiem wiedzy, człowiekiem znanym ze swej hojności i niestrudzonego oddania w czczeniu Allah, a prawdopodobnie przede wszystkim był poświęcony Ummie Proroka Muhammada (pokój z NIm). Prorok Muhammad (pokój z Nim) doradzał nam wszystkim, kiedy powiedział: „Człowiek nie jest prawdziwym wierzącym, dopóki nie kocha dla swego brata tego, co kocha dla siebie”. Omar (radi Allahu anhu) pragnął Raju ale także chciał go dla każdego mężczyzny, kobiety lub dziecka, którzy uważali, że nie ma boga jak tylko Allah a Muhammad jest Jego posłańcem. To był Omar (radi Allahu anhu), który odrózniał prawdę od fałszu; był człowiekiem Ummy.
.

Wszelka chwała należy się tylko Allahowi Panu Światów, pokój i błogosławieństwo Allaha z Jego Ostatnim Wysłannikiem Muhammadem, jego rodziną i towarzyszami.
Proszę Allaha Wszechmogącego, aby przyjął ode mnie ten skromny wysiłek, obdarzył nas korzyścią pochodzącą z niego, uchronił od błędu i wprowadzenia w błąd i od wszelkiego zła. Amen.
.
Źródło:
2) www.planetaislam.com – tłumaczenie wersetów Koranu na język polski
.
Tłumaczenie na język polski: Ania Iman Soliman
 

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.