Jedność. Jesteśmy Jedną Społecznością (Ummah)

 
Jednym z głównych czynników, które doprowadziły do powstania tej Ummy jest jej jedność i dlatego Islam zorganizował nasze życie w sposób, który utrzymuje tę jedność i rozwija ją. To jest Boskie Prawo „Jeśli jesteście zjednoczeni, staniecie się potężni”. Nie-muzułmanie odkryli to Boskie Prawo, zastosowali je, co z kolei prowadzi do ich wzrostu i siły. Rozejrzyj się wokół i odczytaj nazwy: Unia Europejska, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone Ameryki, Euro, Schengen (ogólnoeuropejskie podróżowanie, wizy) itd. Zastosowali Prawo Jedności. Ale dlatego, że zaniedbali/zaprzeczyli innym Boskim Prawom, takich jak wiara w Allah na przykład, ich moc jest tylko tymczasowa, a oni już są przytłoczeni różnymi wewnętrznymi problemami i słabościami. Musimy zastosować cały system, całą macierz Boskiego Prawa, a dopiero wtedy będzie można prowadzić cały świat do dobrobytu, bezpieczeństwa i szczęścia.
.
Jedność jest przedstawiona w Islamie na czterech różnych poziomach:
.
1- Poziom Ummy:
Obudźcie się Muzułmanie !! Jesteśmy JEDNĄ Ummą i czcimy JEDNEGO BOGA. Nie ma znaczenia, czy twój ojciec jest z Chin czy twoja matka jest z Jamajki, jesteśmy jednym ciałem, jedną jednostką, JEDNĄ Ummą! Allah Wszechmogący mówi:
.
„Zaprawdę, ten wasz naród – to naród jedyny! I Ja jestem waszym Panem, przeto czcijcie Mnie (i nikogo innego)!.”(Koran, Sura Al-Anbya 21:92).
.
2- Poziom Kraju:
Miłość do własnego kraju nie jest sprzeczna z samą lojalnością wobec Ummy lub czyjejś Wiary w Allah. Prorok Muhammad (Pokój z Nim) przedstawił tę formę połączenia kiedy migrował z Mekki do Medyny. Z Mekką teraz za nim, on spojrzał w tył i powiedział: „Och, Mekka, jak bardzo cię kocham, i jeśli ludzie nie wypędziliby mnie z ciebie, to nigdy nie żyłbym w innym miejscu „.
.
3- Poziom Sąsiedztwa:
Więzi sąsiedzkie są bardzo ważne w Islamie, do tego stopnia, że Prorok Muhammad (Pokój z Nim) powiedział:
.
„Gabriel tak nakazywał dobre traktowanie sąsiadów, aż myślałem, że zostaną włączeni między spadkobierców”.
.
4- Poziom Rodziny:
Znaczenie relacji macicznych (Silat Al-Rahma) oraz więzi rodzinnych są stale referowane w Koranie i tworzą poziom małej skali jedności domowej. Co teraz zrobiliśmy z tymi poziomami jedności? Najpierw zaczęło się oddalenie od poczucia jedności z resztą naszej Ummy. Ilu z nas aktualnie rzeczywiście czuje więź jaka powinna istnieć z naszymi braćmi i siostrami w Zachodnich Chinach lub w Turcji. Jak wielu z nas myśli o nich? Zapytaj znajomych co czują jeśli chodzi o Ummę. Ilu z nich cię zapyta: „Co? Umma? Co to ma znaczyć?”. Zniszczyliśmy pierwszy poziom naszej jedności i dlatego zaczęliśmy się od siebie oddalać. Potem przychodzi poczucie przynależności do własnego kraju. Ilu z nas rzeczywiście czuje, że kocha swój kraj (oczywiście oprócz wspierania go podczas międzynarodowych imprez sportowych)? Ilu z nas ma uczucia patriotyzmu? Wielu z nas nie ma pojęcia o tych uczuciach. Jak wielu Muzułmanów żyjąc w obcym kraju, stara się unikać kontaktu z braćmi z tego samego kraju, obawiając się, że mogą oni być ciężarem dla niego. Tutaj dochodzi drugi poziom jedności. Spójrz na nasze Sąsiedztwo, ilu sąsiadów mieszkających w budynku znasz z imienia? Jaki jest twój związek z nimi? Czy istnieje wzajemna troska i zaufanie, czy też istnieje izolacja i unikanie? O Muzułmanie czy zapomnieliście, jak ważny jest wasz związek z Waszym sąsiadem w Islamie? Straciliśmy nawet nasz trzeci poziom jedności. Niestety, ostatni poziom jedności w Islamie nie był w lepszej sytuacji, niż te wymienione wcześniej. Spójrz na nasze rodziny, jak wielu z nas aktualnie rzeczywiście siada z rodzicami i rozmawia z nimi i uzyskuje korzyści z ich doświadczenia? Ilu z nas czuje chęć, by być z rodzicami? Jak ma się twoja rodzina? Jak często się spotykacie? Jeśli mieszkasz z dala od nich, jak często dzwonisz? Czy Twoja rodzina naprawdę jest jeszcze zjednoczona? Wiecie, to był nasz ostatni poziom jedności, który właśnie straciliśmy.
.
O Muzułmanie, czego więc się spodziewacie ??? Nie przestrzegamy Prawa Boskiego! Straciliśmy każdy poziom jedności i dlatego nie było ucieczki od wyniku fatalnego upadku we wszystkich aspektach życia społecznego. Musimy ponownie zbudować te mosty. Musimy ponownie zjednoczyć się na każdym z tych czterech poziomów! Dosyć egoizmu, bo to nas zabija! Dosyć myślenia tylko o sobie, gdyż jest to samobójstwo! Obudźcie Się Muzułmanie! Jesteśmy JEDNYM CIAŁEM! JEDNĄ Ummą! My Potrzebujemy Się Nawzajem !!
.
Jak Islam promuje Jedność:
.
Wszystkie rytuały islamskie pomagają utrzymać i rozwijać jedność wśród Muzułmanów. Módlmy się pięć razy dziennie, najlepiej w kongregacji, aby każdy kto mieszka na tej samej ulicy, pracuje w tym samym miejscu lub studiuje w tej samej szkole mógł się spotkać w linii prostej i modlić do swego Pana. Wtedy jest to cotygodniowe spotkanie dla całego sąsiedztwa podczas Modlitwy Piątkowej (Jummah), to pomaga utrzymać jedność w sąsiedztwie. Kolejna większa skala jedności utrzymania i rozwoju jest podczas miesiąca Ramadan. Wszyscy Muzułmanie na całym świecie spędzają ten miesiąc na poście. W jednym mieście przestają jeść i zaczynają jeść w tym samym czasie. Jest to kolejna forma jedności. I oczywiście, jest Pielgrzymka (Hajj), manifestacja jedności Muzułmańskiej. Muzułmanie z całego świata przybywają do tego samego miejsca, mają na sobie te same ubrania, czczą tego samego Boga, powtarzają to samo zdanie, idą w tym samym kierunku w tym samym czasie, mają ten sam cel i uzyskują tą samą nagrodę.
.
Jest to jedność na najwyższym poziomie. Spójrz, jak Islam pomaga nam utrzymać i rozwijać naszą jedność? I zobacz, jak rozdzieleni jesteśmy dzisiaj?
.
Podczas Bitwy Trench (Rowu), Muzułmanie ścigali się z czasem, starając się zakończyć kopanie rowu, który uniemożliwiał wprowadzanie 10.000 Pogan do Medyny w celu walki z nimi. Muzułmanie byli doświadczeni wielkim głodem, tak że zwykli umieszczać kamień w płótno i wiązać go wokół swojego brzucha, kamień naciskał na brzuchu i dawał poczucie sytości. Z drugiej strony, Prorok Muhammad (Pokój z Nim) wiązał dwa kamienie na swoim brzuchu. Gdy Jaber ibn Abdullah (RAA) zobaczył to pobiegł do żony i poprosił ją o jedzenie jakie mieli. Ona odpowiedziała mówiąc, że wszystko co mają to jeden kurczak i trochę chleba. Więc Jaber poszedł do Proroka i potajemnie zaprosił go do swojego domu, aby coś zjadł. Prorok Muhammad (Pokój z Nim) spojrzał na niego i zapytał: „Sam Jaber? Chcesz żebym przyszedł do twojego domu i zjadł sam?” Więc Jaber odpowiedział mówiąc, że była to tylko bardzo mała ilość jedzenia, ale Prorok tylko powtórzył „Sam Jaber? Sam? Nigdy nie jadłem sam, gdy reszta Wierzących jest głodna.” To jest jak Prorok (Pokój z Nim) czuł się w stosunku do reszty społeczeństwa. Byli jednym ciałem. To poczucie jedności i opieki o swoich ludzi przejawia się także w jego stałym błaganiu Allah. Zwykł wznosić suplikację: „O Allah, moja Umma, moja Umma.” Ciągle poprosił Allah, aby się nad nami zmiłował. Prorok Muhammad (Pokój z Nim) nie żył dla siebie, żył także dla nas i dla całej ludzkości.
.
Wszystkie imigracje w całej historii prowadziły do napięć, które większość czasu toczyły się gwałtownie między rodzimymi mieszkańcami i imigrantami. Jest to wyraźnie pokazane pomiędzy Europejczykami i Rodowitymi Amerykanami w Ameryce Północnej, Turkami i Niemcami w Niemczech, jak również wiele innych przykładów. Jedyna imigracja, która była całkowicie spokojna była ta wykonana przez Muzułman z Mekki do Medyny. Muzułmanin z Medyny zabierał brata pochodzącego z Mekki do swojego domu i dosłownie dzielił dom na dwie części poprzez budowanie ściany po środku. Dawał imigrantowi, z własnej woli, połowę swego bogactwa i dobytku. Czy możesz sobie wyobrazić stopień jedności, jakiego ci ludzie doświadczyli?
.
To jest sposób w jaki powinniśmy starać się być, wystarczy egoizmu, wystarczy życia tylko dla siebie. Obiecaj sobie dzisiaj: „Nie będę żyć dla siebie więcej. Należę do tej Ummy i będę dla niej żyć! „
Czy chcesz to praktykować? Chcesz rozpocząć budowę tych mostów jedności? Idź do domu, przytul i ucałuj swoich rodziców, lub podnieś słuchawkę i zadzwoń do nich. Poproś Allah, aby rozwinął twoje więzi rodzinne i pobłogosławił was miłosierdziem jeden pośród drugiego. Zaproś swoich sąsiadów i odbuduj te mosty! Mamy wiele do zrobienia, ale przynajmniej mamy jasną drogę przed nami. Uczymy się Boskich Praw, które kontrolują wzrost naszej Ummy, tak więc zacznijmy je stosować!!
 
______________________________________________________________________
Wszelka chwała należy się tylko Allahowi Panu Światów, pokój i błogosławieństwo Allaha z Jego Ostatnim Wysłannikiem Muhammadem, jego rodziną i towarzyszami.
.
Proszę Allaha Wszechmogącego, aby przyjął ode mnie ten skromny wysiłek, obdarzył nas korzyścią pochodzącą z niego, uchronił od błędu i wprowadzenia w błąd i od wszelkiego zła. Amen.
 
Źródło:

1) http://daraltarjama.com/index.php/e…

 

– Książka w języku angielskim pt.: „Until they change themselves”

2) www.quran.com

 

– tłumaczenie wersetów Koranu na język polski wraz z uzupełnieniem informacji o nazwie sur

 
Tłumaczenie na język polski: A. Soliman

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.