Jaka jest etykieta jedzenia? Część 3 z 4

Jaka jest etykieta jedzenia?
Opublikowane: 2010-04-27, Część 3 z4
Chwała Allahowi

3- Etykieta po zakończeniu jedzenia

Jest Sunną wypowiedzieć słowa pochwały Allahowi i du’aa, gdy kończymy jeść. Kiedy Prorok kończył jeść (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) zwykł mówić: „Al-hamdu Lillaahi hamdan katheeran tayyiban mubaarakan fihi ghayra makfiyyin wa laa muwadda’in wa laa mustaghnan ‘anhu rabbana (Chwała Allahowi, wszelkie dobro, błogosławieństwo i chwała. Panie nasz, Ty nie potrzebujesz nikogo, i my nie możemy zrobić nic bez Twojej przychylności, ani zrezygnować z niej).” (Przekazane przez al-Bukhari, 5458).

A kiedykolwiek spożywał jedzenie inne niż mleko, Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) mówił: „Allaahumma baarik lana fihi, wa at’imna khayran minhu (O Allah, pobłogosław to dla nas i nakarm nas lepszym niż to).” A gdy pił mleko mawiał: ” Allaahumma baarik lana fihi wa zidna minhu (o Allahu, pobłogosław to dla nas i obdarz nas więcej)” (Przekazane przez al-Tirmidhi, 3377;zaklasyfikowane jako hasan przez al-Albaani w Sahih al-Jaami ’, 381).

Ibn Abbas (oby Allah był z niego zadowolony) przekazał, że Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Ktokolwiek jest nakarmiony przez Allaha, niech powie:”‘Allaahumma baarik lana fihi, wa at’imna khayran minhu (o Allah,pobłogosław to dla nas i nakarm nas lepszym niż to).” A kto otrzymuje mleko do picia na Allaha, niech powie: „‘Allaahumma baarik lana fihi wa zidna minhu (o Allahu, pobłogosław to dla nas i obdarz nas więcej).” (Przekazane przez al-Tirmidhi, 3455;. zaklasyfikowany jako Hasan przez al-Albaani w Sahih Sunan al-Tirmidhi, 2749).

Źródło: https://islamqa.info/en/13348

Tłumaczenie: Ania Iman Soliman

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.