Codzienność,  Etykieta

Etykieta w łazience

 1. Nie należy zabierać ze sobą do łazienki żadnych przedmiotów, książek, w których/na których pojawia się Imię Allaha, chyba, że boimy się tą rzecz utracić zostawiając ją na zewnątrz, lub jest ona opakowana.
 2. Należy być zasłoniętym przed innymi ludźmi, zwłaszcza podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych.
 3. Przed wejściem do łazienki, w ubraniu należy powiedzieć suplikację, zgodnie z zaleceniem Proroka,

„Bismillahi, Allahuma inni audhu bika minal khubuthi łal khabaith”.  „W imię Allaha, Boże, uchroń mnie przed żeńskimi i męskimi diabłami”.

Po wyjściu z toalety należy powiedzieć:

Ghufranaka” „Twoje miłosierdzie (O Panie)”

(Tirmidhi, oceniony jako autentyczny przez Al-Albani  w Al-Irwa).

 1. Nie należy odpowiadać na powitanie „salam”, powtarzać za muezinem, nie należy czynić dikr[2] (wspominania Allaha). Należy powstrzymać się od prowadzenia rozmów podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, chyba, iż jest to w danym momencie konieczne i jest ku temu ważna przyczyna – np. pomoc niewidomemu, który bez naszych wskazówek mógłby np. upaść, skaleczyć się, itp. Kiedy kichniemy, należy powiedzieć „alhamdulilah” w myślach, bez poruszania językiem.
 2. Nie należy zwracać się  w kierunku Qibli
 3. Kiedy jesteśmy na dworze, należy wybrać miejsce odosobnione, gdzie ziemia jest miękka bez wybrzuszeń, tak aby nie zabrudzić się nieczystościami.
 4. Należy uważać, aby nie zabrudzić nieczystościami zwierzęcia, lub jamy, która może być przez nie zamieszkana, albowiem jeśli skrzywdzimy zwierzę, sami możemy zostać przez nie skrzywdzeni.
 5. Należy unikać miejsc, w których odpoczywać mogą ludzie (zwłaszcza miejsc zacienionych, ścieżek).
 6. Nie należy oddawać moczu podczas kąpieli lub pod prysznicem. Nie należy oddawać moczu stojąc, albowiem nie należy to do dobrych manier. Istnieje też możliwość zabrudzenia ubrania. Jeżeli jesteśmy pewni, że uda się nam go nie zabrudzić, wówczas jest to dozwolone.
 7. Należy umyć intymne części ciała, za pomocą wody, papieru toaletowego (bez napisów), lub kombinacji papieru toaletowego, a następnie wody.  Jeśli nie mamy wody, papieru należy użyć rzeczy, które są tahiri którymi można się oczyścić, piasek, liście, kamyki itp.).
 8. Nie należy używać prawej ręki do mycia intymnych części ciała (prawą ręką jemy i używamy jej do innych czystych funkcji)
 9. Po obmyciu, należy mydłem/piaskiem oczyścić ręce.
 10. Mężczyzna powinien pokropić wodą penis i spodnie po oddaniu moczu, aby uchronić się od podszeptów Szatana.
 11. Wchodząc do łazienki należy wejść lewą nogą, wychodząc prawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *