Cukierek albo psikus ! A może trzecia opcja ?

Gdy październik dobiega końca zaczynają otaczać nas dyniowe latarnie, a podwórka sąsiadów zostają wypełnione duchami. Rozpoczyna się wydarzenie, które przyciąga uwagę młodych muzułmanów.

Nawet tak proste czynności jak wychodzenie po zakupy do sklepu staje się trudne, ponieważ dekoracje związane z Halloween są bardzo promowane na Zachodzie. Będąc nieświadomi swego pochodzenia ludzie popadają w zwodniczy kult.

Kiedy dzieci wracają do domu, błagają rodziców aby przebrani za czarownice i różne monstra chodzili od drzwi do drzwi i zbierali przeróżne słodkości. W głowach muzułmańskich rodziców tworzy się pytanie:  Jak rodzić sobie z naszymi dziećmi, które są na każdym kroku zachęcane, by świętować Halloween ?

Zaangażuj je w dyskusje

Jako rodzice powinnyśmy otwarcie rozmawiać o wszelkich nie islamskich świętach/wydarzeniach, który mają duży wpływ w zachodnim społeczeństwie. Musimy sprawić, aby nasi współmałżonkowie, a co najważniejsze nasze dzieci były świadome tego co się dzieje wokół nas.

Znajdź chwilkę czasu i już dziś zasiądź ze swoimi dziećmi do rozmowy ! Wyjaśnij im jakie mogą być negatywne skutki  związane z tymi że obchodami. Wyjaśnij również, że muzułmanie nie powinni podążać za czymś z powodu ich niewiedzy.

Uświadom ich przytaczając słowa naszego Proroka.

Wysłannik Allaha (sallallahu alayhi wa salam) powiedział: Ten, który wprowadza innowacje w naszej religii, to to, co robi powraca z powrotem do niego (nie jest akceptowane przez Boga). Al-Buchari.

W innej wersji tego hadisu przekazanej w zbiorze Muslima (RH) Prorok (sallallahu alayhi wa salam) mówi: Ktokolwiek czyni cokolwiek nieopartego na naszej religii to jest to odrzucane.

Ponadto Prorok Muhammad (sallallahu alayhi wa salam) powiedział: „Każda nowa (wymyślona) praktyka jest innowacją, a każda innowacja prowadzi do zbłądzenia”. [Buchari, Muslim]

Rozmawiaj otwarcie ze swoją rodziną o wszystkich świętach, które nie mają podłoża w islamie. Wyjaśnij im co to jest Halloween i skąd pochodzi. Zacznij pytaniem, czy są świadome tego iż „Halloween jest pogańskim obrządkiem i satanistyczną praktyką, które powstało wiele wieków przed chrześcijaństwem?”.

Pogańskie święto ?

Halloween w istocie wywodzi się z celtyckiego, pogańskiego święta Samhain. Irlandczycy wierzyli, że w tych dniach duchy zmarłych wracają na ziemię, usiłując wcielić się w żyjących. Aby do tego nie dopuścić i odstraszyć złe duchy – ale je też oswoić – rozpalali stos na pobliskim wzgórzu i nakładali maski pokracznych i odstraszających demonów. Składali również ofiary.

Stopniowo z biegiem lat Halloween zmieniło się w rodzinne obserwowanie…

Przypomnij swoim dzieciom o filarach naszej wiary i co najważniejsze, włącz je do dyskusji !

Pomóż im uwolnić się od pewnego kryzysu tożsamości. Dzieci mają pragnienie przynależności, spraw aby czuły się pożądane i uświadom im jaką ważną rolę pełnią w naszej religii. Dzieci muszą być dumne ze swojej wiary.

Jesteśmy zobowiązani do ukierunkowania naszych dzieci w taki sposób, aby emanowała od nich miłość do Stwórcy. Jeśli to uczynimy, to wówczas same będą powstrzymywać się od tego typu wydarzeń.

Opowiedz im o młodych Sahabach, którzy towarzyszyli Prorokowi i o ich znaczeniu i wkładzie w naszą religię. Dzieci są darem od Allaha, spraw aby czuły się szczęśliwe.

Zorganizuj w ten dzień ciekawe quizy w rodzinnym gronie, możesz skontaktować się z pobliskim meczetem, aby w określonych dniach zorganizowali odpowiednie zajęcia dla dzieci. Kształcimy kolejne pokolenie muzułmanów, spoczywa na naszych barkach duży obowiązek, więc zróbmy wszystko aby zaszczepić w nich szacunek i sympatię do niepowtarzalnej muzułmańskiej tożsamości.

Autor

Komentarze

    Kasia

    (30 października 2018 - 17:49)

    Wspaniałym pomysłem jest zorganizowanie zajęć dla dzieci w meczetach, in Sha Allah w przyszłym roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.