Zmagania związane z modlitwą w pracy: dlaczego i jak prosić o pomieszczenie w którym możemy się modlić?

Byłam sama w pokoju, stojąc spokojnie, starając się jak najlepiej skupić na tym bardzo ekskluzywnym spotkaniu, w którym brałam udział, a potem nagle… drzwi się otworzyły, a za nimi kroki i głośne rozmowy… stamtąd wszystko poszło w niepamięć. Straciłam koncentrację. Straciłam cenny moment, w którym byłam, gdy mój umysł zaczął się zastanawiać „co teraz o mnie pomyślą?”

Byłam w środku spotkania przepełnionego spokojem z moim Twórcą podczas modlitwy Dhuhr, ale nagle zmartwiłam się tym co ludzie o mnie pomyślą. Coś tak naturalnego jak modlitwa może stać się dużym problemem dla niektórych ludzi podczas codziennych czynności w pracy.

Od kiedy pamiętam jako dziecko, mogłam się modlić; wtedy nie było powodów, by opuszczać modlitwy. Nigdy.  To nie było spowodowane moją mocną relacją z Bogiem  od dzieciństwa, ale było to spowodowane tym, że była to nasza domowa zasada. Każdy z domowników się modlił.

To było łatwe modlić się w środowisku, gdzie każdy to robił. Jednakże próba modlitwy w którym nikt tego nie robi – jak praca – czasami może wydawać się wyzwaniem.

Dlaczego uważam, że modlitwa jest ważna?

 

  1. Uczy ona zaangażowania i odpowiedzialności, ponieważ jest to pierwszy czyn o który zostaniemy zapytani podczas Dniu Sądu Ostatecznego.

 

Znaczenie ustanowienia pięciu codziennych modlitwa w Islamie jest mocno oraz wyraźnie przedstawione w Koranie i w wielu wypowiedziach Proroka. Dla przykładu, Prorok  powiedział:

„Pierwszą sprawą do której niewolnik zostanie pociągnięty do odpowiedzialności w Dniu Sądu Ostatecznego jest modlitwa. Jeśli to jest słuszne, to reszta jego czynów także będzie słuszna. A jeśli to jest złe, to reszta jego czynów będzie zła” {Hasan}

Więc modlitwa {salah}, którą nauczał nas Prorok będzie pierwszą z uczynków, za które zostaniemy rozliczeni. Pomaga nam to rozwinąć poczucie powagi, zaangażowania oraz chęci unikania osłabienia w wierze i kontaktów ze Stwórcą.

  1. Modlitwa to klucz do sukcesu.

 

Około 10 razy dziennie podczas Athan (wezwanie do modlitwy) wypowiadane jest zdanie „śpieszcie się na modlitwę, podążajcie po nagrodę”.

Ta nagroda odnosi się do obu światów, więc zdałam sobie sprawę, że nie mogę oddzielić modlitwy od mojego codziennego życia, martwiąc się że jeżeli nie połączę się podczas lunchu, nie dostanę kontraktu/awansu itp. Dla mnie wystarczy, że Allah   obiecał mi, że salah jest środkiem do sukcesu, więc musiałam ponownie uświadomić sobie moje priorytety i nadać modlitwie wartość na jaką zasłużyła.

  1. Pomaga ludziom dowiedzieć się więcej o twoich przekonaniach.

 

Często czujemy, że jeżeli się modlimy lub prosimy o pomieszczenie w którym możemy się modlić w pracy nasi menedżerowie/ znajomi pomyślą, że jesteśmy „ekstremalni”, ale to tylko myśl. Widzisz, myśl  jest tak wspaniała jak ją rozbawisz. Z mojego doświadczenia wynika, że gdy poprosiłam o pomieszczenie do modlitwy w pracy otworzyło to więcej tematów do rozmów między nami. Moi znajomi z pracy byli zaintrygowani, ale jednocześnie bardzo pomocni, Alhamdulillah.

  1. Ekskluzywna, terapeutyczna prywatna rozmowa ze Stwórcą

 

Salah to przestrzeń, gdzie nikt ani nic nie wejdzie między ciebie, a twojego Pana. To jedyna ekskluzywna konwersacja jaką mogłabyś prowadzić, gdzie wraz ze wszystkimi swoimi problemami oddajesz głowę oraz serce Temu, który je stworzył; i On jest najlepszy, aby naprawić to, co psuje życie.

Psychologiczne korzyści płynące z modlitwy.

Jeżeli zwrócę twoją uwagę na psychologiczne aspekty salah, możesz zauważyć, że pozycja salah jest prawie taka sama jak jogi.

Joga jest celebrowana i uważana za holistycznie korzystną. A jeśli pomyślisz o pięciu codziennych modlitwach, sama pozycja sujood (pokłon), która jest jak Balasana (pozycja dziecka) w jodze, pozwala sercu znajdować się nad głową, co większa przepływ krwi do mózgu, ta pozycja wzmacnia również mięśnie brzucha.

Badania przeprowadzone przez Raofa Ahmada Bhata, zatytułowane „jedność zdrowa poprzez jogę i islamską modlitwę” obejmują podobieństwa między jogą i salah oraz to, jak jeden rak’ah może aktywować czakry, które jogini uważają za pola energii w naszym ciele. Jeżeli pozycje modlitewne wykonywane są poprawnie, możesz cieszyć się z treningu całego ciała.

Ale modlitwa przynosi korzyści na znacznie głębszym poziomie i ma o wiele głębsze znaczenie.

Naukowe korzyści zostały udowodnione całkiem niedawno, ale dla wierzących nasz powód do modlenia się jest bardzo prosty oraz bezpośredni:

„I ja stworzyłem dżiny i ludzkość tylko po to, by Mnie czcili”. – Qur’an: rodział 51, wers 56.

„Ja ciebie wybrałem; posłuchaj tego, co ci będzie objawione!  Zaprawdę, Ja jestem Bogiem! Nie ma boga, jak tylko Ja! Czcij Mnie więc i odprawiaj modlitwę, wspominając Mnie!:. – Qur’an: rozdział 20, wersy 13-14

Modlitwa i bycie produktywnym w pracy.

Natknęłam się na artykuł o pokojach/kapsułach Pop&Rest, które można zarezerwować od 30 minut do 2 godzin dla tych, którzy chcą się zdrzemnąć podczas przerwy na lunch z dala od stresującego biura w spokojnym i odprężającym otoczeniu.

Podobnie, pozycje salah w połączeniu z recytacją w nim są sposobem na odłączenie się od ruchliwego świata do miejsca spokoju. Pomaga to odzyskać spokój, daje koncentrację i więcej energii.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest jakość, a nie ilość. Jeśli masz mało czasu i chcesz zmaksymalizować korzyści płynące z salah w pracy, oto 3 kluczowe kwestie do zapamiętania:

 

  1. Niech będzie zwięzła i spokojna: skup się na fardh (modlitwach obowiązkowych) i recytuj krótsze sury w qiyaam (modlitwa stojąca). Allah chce dla ciebie spokoju, więc bądź dla siebie łagodny.

 

  1. Spróbuj przeczytać tłumaczenie i/lub komentarz: na surach, które zdecydujesz się recytować, co pomoże ci uzyskać głębsze zrozumienie i pomoże ci się skoncentrować. Kiedy próbujesz połączyć się ze słowami, które recytujesz, nadaje to nowe znaczenie twojemu salah.

 

  1. Bądź obecny: jest to niezbędne do maksymalizacji korzyści, zrozumienie z kim się spotykasz i odcięcie się od świata zewnętrznego na kilka minut odmładza Twoje ciało i duszę.

Ale jak poprosić o pomieszczenie do modlitwy w pracy?

Jeśli jesteś kimś, kto pracuje w środowisku niemuzułmańskim i ma problemy z zapewnieniem pomieszczenia do modlitwy, oto moje doświadczenie jako kogoś, kto pracował w rządzie centralnym i lokalnym, a także w sektorze prywatnym i zdołał zdobyć pomieszczenie do modlitwy w każdym zatrudnieniu, a moje pomieszczenia modlitewne rozciągały się od sal konferencyjnych po ciasne magazyny i schody przeciwpożarowe.

Jeżeli nie zapytasz, nie dostaniesz tego.

Zauważyłam, że zawsze istnieje przepis umożliwiający ludziom w pracy przerwy na palenie; proszenie o czas na modlitwę nie trwa dłużej niż przerwa na palenie, którą dostają Twoi koledzy. Te kilka minut na wypełnienie obowiązku salah zresetuje twój umysł, zapewni jasność i zresetowanie, które pomaga w pracy.

Zdobądź się na kompromis i bądź wdzięczny.

Jeśli przestrzeń, którą otrzymujesz, nie odpowiada twoim standardom, pamiętaj, że Allah chce dla ciebie jedynie spokoju. Kiedy patrzymy na historię Ibrahima – on nigdy nie troszczył się o wygodę, po prostu posuwał się naprzód. 

Pożywienie dla ciała oraz duszy.

Pora obiadowa – moja ulubiona część dnia! Wydawałoby się to nonsensem, gdyby pracodawca odmawiał ci prawa do jedzenia. Jeśli twój żołądek sygnalizuje, że jest głodny, to czas na jedzenie. W ten sam sposób salah jest pokarmem dla naszej duszy. Sygnałami dla twojej głodnej duszy są uczucia niepokoju, które stłumiły się w tobie, a których nie jesteś w stanie zrozumieć.

Oblicz i jak najlepiej wykorzystaj swój czas.

Planując dzień, planuję go wokół salah, a nie na odwrót. Jeśli masz szczęście mieć meczet w odległości kilku minut spacerem od swojego miejsca pracy, możesz włączyć modlitwę w meczecie do swojej przerwy na lunch. Jednakże, jeśli potrzebujesz miejsca na modlitwę w swoim miejscu pracy i/lub czas modlitwy pojawia się pomiędzy godzinami pracy, to może być trochę trudniejsze w zależności od pracodawcy.

Odkryłam, że bycie otwartym i szczerym w kwestii swoich potrzeb jest najważniejsze w zdobyciu tego, czego potrzebujesz. Jeśli nie jesteś w stanie uzyskać czasu „przerwy na palenie”, skrócenie przerwy na lunch o nie więcej niż pięć minut (lub jak długo to zajmie) jest odpowiednim kompromisem.

Ale co się stanie, jeśli mój pracodawca powie „nie”?

Jeśli pracodawca sprawia, że ​​czujesz się nieswojo, prosząc o pokój do modlitwy, możesz wywrzeć  na nim większy wpływ, jeśli będziesz w stanie razem z innymi muzułmanami, którzy z tobą pracują, poprosić o to miejsce. Chociaż ja osobiście tego nie doświadczyłam, z kolei mój mąż i jego koledzy musieli pokonać kilka przeszkód, aby znaleźć pokój do modlitwy, a ich wspólne stanowisko w tej sprawie pomogło.

 

Prośba nie jest nieuzasadniona, ale prośba w sposób dyplomatyczny i pewność siebie może mieć znaczenie. Zamiast narzucać się, znajdź sposób na kompromis i mądrze wybierz pole bitwy. Znajomej osobie powiedziano, że modlitwa w kącie pokoju nauczycielskiego sprawia, że ​​jedna koleżanka czuje się nieswojo, więc zamiast tego dali jej salę lekcyjną na czwartym piętrze. Być może dotarcie do tego zajęło jej więcej czasu, ale była wdzięczna, że ​​dano jej miejsce do modlitwy.

Słowo końcowe.

Jak często nosimy ze sobą wyimaginowany bagaż, który jest dla nas ciężki? Mówiąc prosto, Salah jest najbardziej korzystną transakcją, jakiej dokonasz w ciągu dnia. Przynosi korzyści fizyczne i duchowe, pozwalając ci rozładować bagaż emocji i odnowić się. Więc następnym razem, gdy pomyślisz „po prostu skończę ten e-mail”, zmień tę myśl na „podążaj po nagrodę”, a następnie biegnij po nią.

Źródło

Tłumaczenie: Zeinab Musa

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.