Edukację dziecka rozpoczyna się, kiedy ono jest jeszcze w łonie!

Czy wiesz, że możesz zacząć uczyć dziecko Koranu, zanim ono przyjdzie na świat? Jak ?

“Zaprawdę, każdy z was pozostaje w łonie matki jako kropla nasienia przez czterdzieści dni, a następnie przekształca się w skrzep na taki sam okres (40 dni), a potem przekształca się w kawałek ciała na taki sam okres (40 dni). Następnie zostaje do niego wysłany anioł, by tchnął w niego ducha (ruh) i nakazane mu jest (by wykonał) cztery polecenia: spisał jego zaopatrzenie (środki do życia), długość życia, jego uczynki i to, czy będzie szczęśliwy, czy nieszczęśliwy…” 

                                                                           (Buchari oraz Muslim)

Co jest w tym hadisie istotne to fakt, że nauka potwierdziła niedawno ten właśnie proces rozwoju płodu. Czyli sześć tygodni (około 40 dni) po zapłodnieniu rozwija się (z zygoty – spermy i jajeczka) embrion; po następnych sześciu tygodniach (około 40 dniach) zmienia się on w płód (skrzep); a po kolejnym takim okresie (znów 40 dni) przybiera on rozpoznawalną ludzką formę (część ciała). 

To, że dziecko uczy się świata od pierwszego dnia narodzin wiemy nie od dziś. Pogląd natomiast, jak ogromną wiedzę dziecko pochłania będąc w łonie matki, nie jest już tak popularny.

Nauka potwierdziła , że płód potrafi również myśleć. Przed pierwsze120 dniami płód nie myśli: „Mózg u płodu wydaje się nie wysyłać sygnałów elektrycznych podczas pierwszych sześciu tygodni życia. Po tym czasie powoli zaczyna występować niezbyt intensywna działalność. Choć mózg już ‘porusza się’, to jeszcze nie ‘myśli’ w rzeczywistym tego słowa znaczeniu” (The Thinking Foetus) Jednak po 120 dniach, kiedy duch (ruh) wchodzi do płodu, zaczyna się aktywność mózgu: „Płód staje się świadomy podczas drugiego trymestru… Istnieje ultradźwiękowy dowód na to, że około 23 tygodnia (161 dni) płód miewa sny. Sny z pewnością wynikają z obecności możliwości umysłowych niezbędnych do myślenia…” (The Thinking Foetus). 

Jest jeszcze mnóstwo innych rzeczy, które płód w tym okresie potrafi, takich jak wyrażanie emocji (szczęście, strach, zniesmaczenie, itd.) za pomocą wyrazu twarzy. Potrafi on okazać niepokój poprzez ssanie kciuka, bronić się i protestować poprzez kopanie; rozwija się również w tym okresie pamięć.

Innym równie ważnym osiągnięciem w tym okresie jest zdolność rozpoznawania dźwięków. Przeprowadzono eksperymenty, które dowiodły, że kiedy matka powtarza płodowi jakieś słowa, to po urodzeniu dziecko będzie wolało je od innych. Noworodek woli historie, które czytane mu były dwa razy dziennie od tych, które są dla niego nowe. Rozpoznaje on słowa mamy i zapamiętuje je.

SubhanaAllah !!

Co tu jest ważne to to, że dzieci można uczyć Koranu (albo niektórych jego rozdziałów) jeszcze kiedy są one w łonach swoich matek !

Wyobraź sobie, gdybyś czytała płodowi każdego dnia Koran, bądź go słuchała aż do jego narodzin, insza Allah, ono wolałoby Koran niż inne książki i dźwięki. Rozpoznawałoby go, zapamiętywało i w jego recytacji znajdowałoby uspokojenie. Czyż nie chcemy tego dla nas samych i dla naszych dzieci?

Jeśli nie jesteś w stanie, nie umiesz przeczytać całego Koranu, to chociaż małe fragmenty które potrafisz ty sama. Czas ciąży może być doskonałym czasem aby nauczyć się nowych wersetów ! Nagroda in sha Allah może być podwójna, dla ciebie jako osoby które stara się zapamiętaj słowa Allah, oraz dwa, dla ciebie jak i dla Twojego dziecka, że nauczyłaś go Koranu. Cóż za wspaniały prezent możesz podarować swojemu dziecku ! Rozgrzej serce Twojego dziecka do islamu jeszcze przed jego narodzinami.

Zamiast spędzając czas oglądając telewizje czy słuchając muzyki, sięgnij po Koran i zacznij go recytować.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.