Dua

Dlaczego nie otrzymujemy odpowiedzi na nasze Dua?

W Imię Allah Miłosiernego, Litościwego

 

  1. Modlitwa do kogoś innego niż Allah:

 

Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) nauczał swojego kuzyna Ibn ‚Abbasa, niech Allah będzie z niego zadowolony: „Gdy prosisz, poproś Allah; i kiedy szukasz pomocy, szukaj pomocy u Allah.” (Tirmidhi)

Dlatego, Zawsze proś Allah bezpośrednio nie szukając żadnego pośrednika między nami a Nim.

 

Allah mówi: „A kiedy zapytają ciebie Moi słudzy o Mnie, to zaprawdę, Ja jestem bliski! Odpowiadam na wezwanie każdego wzywającego, kiedy Mnie wzywa; niech więc oni odpowiedzą na Moje wezwanie i niech we Mnie uwierzą!” (2: 186)

 

  1. Bycie niedbałym:

 

Wykonując Dua, powinniśmy zebrać swoje serce, skoncentrować się i świadomie myśleć o Tym, którego prosimy o pomoc. Prorok ﷺ powiedział: „Powinieneś wiedzieć, że Allah nie odpowiada na dua, która pochodzi z niedbałego serca.”(Tirmidhi)

 

  1. Brak Szczerości:

 

Allah mówi: „Wzywajcie więc Boga, szczerze wyznając Jego religię.” (40:14)

 

  1. Wątpienie w odpowiedź Allah:

 

Gdy wykonujemy Dua, powinniśmy pokładać naszą pełną ufność w Allah i być pewni Jego odpowiedzi. Nigdy nie myśl o złych uczynkach, które popełniłeś, bo Allah jest Przebaczający, Najbardziej Litościwy.

Prorok ﷺ nauczał: „Rób dua będąc pewny odpowiedzi.” (Tirmidhi)

 

  1. Okazywanie Zniecierpliwienia:

 

Nigdy nie powinniśmy być pośpieszni robiąc dua ani zaprzestawać wykonywanie dua bo nie otrzymamy odpowiedzi. Szlachetny Prorok ﷺ: „Dua któregokolwiek z was może nie zostać odpowiedziana (przez Allah) tak długo, jak długo okazujesz zniecierpliwienie, mówiąc: „Modliłem się do Allah, ale moje modlitwy nie zostały wysłuchane .” (Bukhari)

 

  1. Uzyskiwanie szkodliwego (niedozwolonego) dochodu:

 

Musimy mieć pewność, że nasz dochód jest halal, z legalnych źródeł, w przeciwnym razie nasze dua zostaną odrzucone. Prorok ﷺ wspomniał o osobie, która podróżuje, ma włosy w nieładzie i pokryte kurzem. „On unosi ręce i wykonuje suplikację: ” O Panie, O Panie „, ale jego pożywienie jest niedozwolone, jego napoje są niedozwolone, i jego ubrania są niedozwolone, i jego posiłek jest niedozwolony. Jak więc jego suplikacja może zostać przyjęta?” (Muslim i Ahmad)

 

” O wy, którzy wierzycie! Jedzcie rzeczy dobre, którymi was obdarzyliśmy, i dziękujcie Bogu, jeśli go czcicie!” [2: 172].

 

  1. Modlitwa z grzechem:

 

Musimy unikać wszelkiego rodzaju modlitwy, która pociąga za sobą grzech, zwłaszcza zerwanie więzi pokrewieństwa. Szlachetny Prorok ﷺ powiedział: „Dua żadnego z was nie może być odpowiedziana przez Allah tak długo, jak długo pociąga za sobą zły uczynek lub zerwanie więzi pokrewieństwa.” (Tirmidhi)

 

  1. Ani nakazywanie dobra, ani zabranianie zła:

 

Hudhaifah (oby Allah był z niego zadowolony) poinformował: Wysłannik Allaha ﷺ powiedział, „Na Tego, w Którego Ręku jest moje życie, albo nakazujcie dobro i zakazujcie zła, albo Allah z pewnością szybko ześle na was karę. Wtedy wykonasz suplikację i nie zostanie ona zaakceptowana.” [At-Tirmidhi].

Jeśli popełniasz grzech, którego jesteś świadomy, to najlepszą radą jest abyś go zaprzestał tak, żeby Allah odpowiedział na twoje Dua. Nie wiemy, które z naszych grzechów powstrzymują Allah od zaakceptowania naszych modlitw.

 

Wysłannik Allaha ﷺ powiedział: „Każdy Muzułmanin, który wykonuje suplikację nie zawierającą niczego, co jest grzechem, lub która wiąże się z zerwaniem więzi pokrewieństwa, otrzyma od Allah jedną z trzech rzeczy:

1.On da mu szybką odpowiedź,

2.lub zachowa dla niego w przyszłym świecie,

  1. lub odwróci od niego równoważną ilość zła.

Ci, którzy to usłyszeli powiedzieli, że chcieliby wykonać jak najwięcej suplikacji, a on ﷺ powiedział, że Allah był bardziej gotowy odpowiedzieć niż oni zapytać!”(Al-Tirmidhi)


Źródło: http://islam.ru/en/content/story/wh…

Tłumaczenie na język polski: Ania Iman Soliman

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *