Modlitwa

Czas na odmawianie modlitwy Isha

To pytanie odnosi się do czasu przeznaczonego na modlitwę Isha. Istnieją różne opinie dotyczące tego, kiedy upływa czas w którym można  ją ofiarować . Niektórzy twierdzą, że można odmawiać modlitwę Isha aż do Azzanu wzywającego na Fajr, podczas gdy zdaniem innych czas ten upływa wraz z nastaniem czasu na modlitwę Tahajjud. I w końcu są też tacy, którzy wierzą, iż należy podzielić na pół ilość godzin pomiędzy Azzanem wzywającym na modlitwy Isha i Fajr, tak aby oszacować ostateczny czas na wykonanie modlitwy Isha.

Wiem, że modlitwy powinny być wykonywane bezzwłocznie i o czasie. Opóźnianie modlitwy bez powodu nie jest zalecane, jednak dobrze byłoby znać dokładną opinię w tej kwestii.

Wszelka chwała należy się Allahowi. 

Modlitwa Isha musi być wykonana przed północą i nie jest dopuszczalne opóźnianie jej aż do północy, gdyż Prorok (pokój i błogosławieństwo Allah niech będzie z Nim) powiedział: „Czas na modlitwę Isha jest do północy” (przekazane przez Muslim, al-Masaajidwa Mawaadi’ al-Salaah, 964). Należy wiec pomodlić się przed połową nocy, bazując na długości nocy, gdyż niektóre noce są dłuższe, a inne krótsze, więc wytyczną jest to, ile godzin trwa ta konkretna noc.  Jeżeli długość nocy wynosi 10 godzin, wtedy nie jest dopuszczalne opóźnianie modlitwy do końca piątej godziny. Najlepszym sposobem jest odmówienie tej modlitwy w pierwszej z trzech części trwania nocy. Jeżeli dana osoba modli się na początku czasu przeznaczonego na modlitwę Isha, jest to w porządku, jednak nieznaczne opóźnienie w tej modlitwie jest rzeczą preferowane, gdyż Posłaniec (pokój i błogosławieństwo Allah niech będzie z Nim) rekomendował nieznaczne opóźnianie modlitwy Isha. Jeśli jednak ktoś modli się na początku tego czasu, po zachodzie gdy czerwonawa poświata zniknęła już za horyzontem, wtedy nie ma w tym nic złego. 

Allah wie najlepiej. 


Tłumeczenie: Nadia Khalid

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *