Co należy powiedzieć osobie bliskiej śmierci oraz jak powinniśmy postąpić z umierającym nie-muzułmaninem?

 

Co należy powiedzieć osobie bliskiej śmierci ?

1. Powinniśmy przypomnieć jej o ważności wypowiedzenia: „La illaha illa Allah”.

Wysłannik Allaha (sallallahu alayhi wa salam) powiedział: „Ten, kto umrze wiedząc, że nic nie jest godne czci jak tylko Allah (La illaha illa Allah), wejdzie do Raju” Muslim.

2. Powinniśmy wznosić za niego suplikację.

Wysłannik Allaha (sallallahu alayhi wa salam) powiedział: Gdy odwiedzacie umierającego, powinniście mówić dobre słowa, gdyż aniołowie będą mówić za wami Amin. Powinniście mówić: „Boże przebacz mu i zastąp go kimś kto będzie od niego lepszy.” (Al-Buchari. Abu al-Kasim (dosłownie: Ojciec Kasima) to przydomek Proroka Muhammada (sallallahu alayhi wa salam), pochodzący od imienia jego syna, który zmarł we wczesnym dzieciństwie.)

3. Twarz umierającego nie musi być zwrócona w stronę Mekki, jeśli jest zwrócona w tym kierunku nie ma w tym nic złego, ale specjalne jej zwracanie to innowacja.

Jak powinniśmy postąpić z umierającym nie-muzułmaninem?

1. Możemy go odwiedzić.

Anas bin Malik powiedział: Chłopiec spośród żydów, który służył Wysłannikowi Allaha (sallallahu alayhi wa salam), pewnego dnia zachorował. Prorok (sallallahu alayhi wa salam) odwiedził go w jego domu. Usiadł obok jego głowy i powiedział: „Przyjmij Islam”. Chłopiec spojrzał na swojego ojca, a ten powiedział: „Posłuchaj Abu al-Kasima”. Chłopiec przyjął Islam, a Prorok (sallallahu alayhi wa salam) wychodząc od niego, powiedział: „Dziękuję Allahowi za uratowanie go przed Piekłem” (Al-Buchari. Abu al-Kasim (dosłownie: Ojciec Kasima) to przydomek Proroka Muhammada (SAAWS), pochodzący od imienia jego syna, który zmarł we wczesnym dzieciństwie.)

 

 

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.