Abu Bakr: Obrońca (3 z 3)

Bismillahi Ar Rahmani Ar Rahim
.
.
Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) był człowiekiem mądrym i sprytnym w wyrokowaniu. Był w stanie dostrzec prawdę, gdy inni byli zamieszani przez zawiłość sytuacji. W ten sposób odkrył, że bardzo łatwo zobaczyć prawdę w Islamie, ale zrozumiał, że słowa Muhammeda (pokój i błogoslawieństwo z Nim) spowodują rozłam w Mekkańskim społeczeństwie. Przywódcy Mekki nie tolerowali niczego, co umieściłoby ich sytuację ekonomiczną lub styl życia w niebezpieczeństwie. Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) wiedział, że czekały ich trudne czasy i czuł, że to jego obowiązek chronienia swojego towarzysza Proroka Muhammeda (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim). Dwaj przyjaciele widywali się codziennie, a ich przyjaźń rosła w siłę jak ich rozumienie Islamu rosło i zakorzeniało się w ich sercach. Przez trzy lata Islam wzrastał w tajemnicy. Nowi Muzułmanie szerzyli orędzie Islamu poprzez sieć zaufanych przyjaciół i rodziny, ale przyszedł czas, kiedy Allah nakazał Prorokowi Muhammedowi (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) szerzyć orędzie publicznie.
.
Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) rozumiał, że życie stanie się trudne, kiedy przywódcy Mekki zdają sobie sprawę, jak wiele osób przyjęło Islam. Wiedział, że Prorok Muhammed (pokój i błogosławieństwo z Nim) wymagał będzie jego ochrony, ale w ciągu miesięcy, Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) wziął również na siebie rolę opiekuna dla wielu nowych Muzułmanów. Ponieważ coraz więcej ludzi przyjmowało Islam nie-Muzułmańscy przywódcy Mekki rozpoczęli kampanię prześladowań i przemocy, zaprojektowaną do zniszczenia nowej wiary. Większość mężczyzn, kobiet i dzieci z rodu Mekki miało ochronę ich rodzin, ale niewolnicy i ubodzy byli szczególnie narażeni.
.
Byli to niewolnicy i poniżeni, którzy byli szczególnie przyciągnięci do nauk Islamu. Słyszeli słowa równości, wolności i łasce Jedynego Prawdziwego Boga i widzieli to jako sposób na ucieczkę od brutalność ich istnienia i znalezienie pocieszenia w przebaczeniu i miłości Allah. Dowiedzieli się, że wszyscy ludzie byli niewolnikami Allah i że On dał im przewodnictwo i ochronę dla wszystkich, a nie tylko klas elity. Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) był bogatym kupcem i był w stanie złagodzić cierpienia wielu niewolników, wykupując ich od ich panów i uwalniając.
.
Wśród niewolników wyzwolonych przez Abu Bakra (Radi Allahu 'anhu) był Bilal (Radi Allahu 'anhu), człowiek który stał się pierwszym człowiekiem wzywających wiernych do modlitwy. Właściciel Bilala (Radi Allahu 'anhu) położył go na palącym piasku i położył na jego klatce piersiowej duży kamień, ale Bilal (Radi Allahu 'anhu) nie chciał porzucić swojej nowej wiary. Kiedy Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) usłyszał o stanie Bilala (Radi Allahu 'anhu), szybko wyruszył aby go uwolnić. W sumie, Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) uwolnił ośmiu niewolników, czterech mężczyzn i cztery kobiety. Mimo, że kupowanie i uwolnienie niewolników nie było znane w Mekkańskim społeczeństwie, było to zwykle wykonywane z powodów znacznie mniej altruistycznych. Gdy niewolnik został uwolniony, był zaszczycony zaoferowaniem swojej ochrony dla tego, który go uwolnił i z tego powodu bogaci Mekkańczycy mogliby uwolnić niewolników, którzy byli fizycznie sprawni i silni. Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) karmił niewolników przez wzgląd na Allah, nie dla siebie.
.
„który daje swój majątek, by się oczyścić. On nie wyświadcza nikomu dobrodziejstwa, po to by otrzymać nagrodę, lecz jedynie z tęsknoty do oblicza swego Pana – Najwyższego! On z pewnością będzie zadowolony!” (Koran, Sura al-Layl 92: 18-21)
.
 
                                                                   Ochrona Jego Towarzyszy
.
Pewnego dnia, kiedy Prorok Muhammed (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) był w Kabie (Dom Allah) Mekkańczycy otoczyli go i zaczęli drwić i ustnie go wyzwywać, a to bardzo szybko przerodziło się w przemoc fizyczną. Ktoś poinformował Abu Bakra (Radi Allahu 'anhu), że jego towarzysz potrzebował jego pomocy, więc pobiegł do Kaby i wpadł w środek walki, stając między Prorokiem Muhammedem (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) a atakującymi go. Krzyknął: „Czy moglibyście zabić człowieka za to, że mówi że Allah jest jego Panem”. Mekkańczycy byli chwilowo ogłuszeni, ale w ciągu kilku sekund rzucili sie na Abu Bakra (Radi Allahu 'anhu) i pobili go niemiłosiernie. Pobicie było na tyle poważne, że krew płynęła mu z głowy i zasychała na jego włosach.
.
Przy innej okazji, kiedy Prorok (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) modlił sie, jeden z Mekkańczyków rzucił kawałek szmatki na jego szyję i zaczął go dusić. Chociaż ludzie mogli zobaczyć, co się dzieje, nikt nie był na tyle odważny, aby przyjść z pomcą Prorokowi Muhammedowi (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim). Kiedy Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) wszedł do Kaby i zobaczył swego przyjaciela w trudnej sytuacji , rzucił się i odparł atakującego.
.
Historia, która pochodzi od Ali ibn Abu Taliba (Radi Allahu 'anhu) uosabia reputację Abu Bakra (Radi Allahu 'anhu) jako spokojnego, który nigdy nie przedłożył własnych potrzeb najpierw, ale poświęcił je Islamowi i jego Posłańcowi, Muhammedowi (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim). Gdy Ali (Radi Allahu 'anhu) był przywódcą Muzułmanów, wiele lat po śmierci zarówno Proroka Muhammeda (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) i Abu Bakra (Radi Allahu 'anhu), wygłosił przemówienie, w którym zapytał publiczność: Kto jest najbardziej odważnym człowiekiem w Islamie?” Publiczność odpowiedziała: „Ty! Ameer Al Mumineen (lider wiernych).” Ali (Radi Allahu 'anhu) miał reputację srogiego i dzielnego wojownika. Spojrzał na mężczyzn siedzących przed nim i powiedział: „To prawda, że w obliczu przeciwnika nigdy z nim nie przegrałem, ale nie jestem najbardziej odważny. Ten zaszczyt należy do Abu Bakra „.
.
Ali (Radi Allahu 'anhu) odniósł się do tego, że w bitwie pod Badr, pierwszej bitwie z którą zmierzył się raczkujący Muzułmański naród, Muzułmanie nie pozwolili Prorokowi Muhammedowi (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) być w pierwszej linii frontu i zamiast tego zbudował schron dla niego z tyłu. Mężczyźni zostali zapytani kto na ochotnika chciałby pilnować Proroka (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim), ale żaden nie zrobił kroku do przodu, z wyjątkiem Abu Bakra (Radi Allahu 'anhu). Prorok Muhammed (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) przebywał w schronie przez jakiś czas modląc się o sukces swojego małego narodu, i Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) był widoczny chodzący tam i z powrotem, jego miecz obnażony, gotów odeprzeć każde zagrożenie dla swojego ukochanego towarzysza.
.
Później w walce, Prorok Muhammed (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) prowadził środkowy batalion a Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) prawe skrzydło. Byli przyjaciółmi zjednoczonymi w każdych okolicznościach, w czasach łatwości lub trudności. Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) jest przykładem odważnego człowieka przygotowanego do wykorzystania swojego majątku, zdolności i sił w służbie Islamu, który gotów był oddać swoje życie w imię Allah lub do ochrony Posłańca Allah.
.
 
                                                                               Słowa Chwały
.
 
Ali ibn Abu Talib (Radi Allahu 'anhu) wygłosił mowę pogrzebową Abu Bakra (Radi Allahu 'anhu) . Poniższe fragmenty to tylko mała próbka jego słów pochwały dla najbliższego towarzysza Proroka Muhammeda (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim).
 
„Ty wspierałeś go, gdy inni go opuścili i ty stanowczo pomagałeś mu w nieszczęściu, kiedy inni wycofywali swoje poparcie.”
 
„Miałeś najniższy głos, ale najwyższą godność. Twoja rozmowa była najbardziej wzorowa a twoje rozumowanie najbardziej sprawiedliwe; Twoja cisza trwała najdłużej, a twoja mowa była najbardziej elokwentna. Najodważniejszy spośród ludzi i najlepiej poinformowany o sprawach, twoje działania były godne.”
.
Taki był Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) , Obrońca.
.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
.
Wszelka chwała należy się tylko Allahowi Panu Światów, pokój i błogosławieństwo Allaha z Jego Ostatnim Wysłannikiem Muhammadem, jego rodziną i towarzyszami.
Proszę Allaha Wszechmogącego, aby przyjął ode mnie ten skromny wysiłek, obdarzył nas korzyścią pochodzącą z niego, uchronił od błędu i wprowadzenia w błąd i od wszelkiego zła. Amen.
.
Źródło:
2) www.planetaislam.com – tłumaczenie wersetów Koranu na język polski
.
Tłumaczenie na język polski: Ania Iman Soliman

 

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.