Abu Bakr: Jesteśmy Dwaj A Allah Jest Naszym Trzecim (2 z 3)

Prorok Muhammed (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) i jego bliski towarzysz Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu), było między nimi mniej niż trzy lata różnicy pod względem wieku. Obaj pochodzili z tego samego plemienia arabskiego Quraish, ale byli z różnych klanów. Większość wczesnego życia Proroka Muhammeda (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) spędzone było w ubóstwie, podczas gdy Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) pochodził z zamożnej rodziny. Obaj mężczyźni mieszkali i zachowywali się w cichy i godny sposób i obaj mężczyźni unikali bałwochwalstwa przez całe swoje życie. Gdy Prorok Muhammed (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) otrzymał swoją misję, aby szerzyć orędzie Islamu, pierwszym człowiekiem do którego się zwrócił był jego przyjaciel Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu). Bez chwili wahania Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) przyjął Islam i rozpoczął wędrówkę poświęcenia i miłości, która miała trwać przez resztę jego życia.

Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) kochał swojego przyjaciela mocno i był gotowy i zdolny do przyjęcia prawdy o Islamie w łatwy sposób. Kiedy usłyszał wiadomość że Bóg jest Jeden, był gotów zaakceptować to co wiedział, że było prawdą. Jego córka Aisha (Radi Allahu 'anha) przekazała, że w całym swoim życiu Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) nigdy nie czcił idoli. Sam Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) opowiadał, że kiedy był dzieckiem, jego ojciec zabrał go do miejsca idoli i pozostawił go tam wśród posągów. Młody chłopak spojrzał na otaczające go obiekty nieożywione i zapytał je jakie korzyści mogą mu one przynieść. Kiedy posągi nie były mu w stanie odpowiedzieć Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) zdecydował, że nie będzie czcić czegoś, co nie słyszy ani nie widzi. Intuicyjnie zrozumiał, że z natury posągi bożków nie były godne czci.

.Miłość Abu Bakra (Radi Allahu 'anhu) dla Jedynego Prawdziwego Boga i jego poparcie dla swojego przyjaciela Muhammeda (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) sprawiły, że w pierwszych dniach Islamu, był często prześladowany i bezlitośnie bity. Większość Mekkańczyków nienawidziła słuchać przesłania Proroka Muhammeda (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) reform i rozliczenia. Byli strażnikami bałwochwalstwa i przychodów, które pochodziły od pielgrzymów odwiedzających jednego lub więcej bożków czczonych  w i w okolicach Mekki. Jeśli Prorokowi Muhammedowi (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) udałoby się zjednoczyć ludzi w kulcie Boga Jedynego, i jeśli ich sposoby korupcji zostałyby wytępione, ich życie nieodwracalnie by się zmieniło.

Migracja

Szokujące traktowanie, tortury i brutalność skierowana przeciwko Muzułmanom oznaczała, że Prorok Muhammed (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim)odesłał wielu z nich jak najdalej dla ich własnej ochrony. Druga z dwóch migracji była do pobliskiego miasta Yathrib, nazwanej później Medyna. Chociaż często nazywana lotem, była w rzeczywistości starannie zaplanowaną migracją. Dwa plemiona z Yathrib wynegocjowały traktat z Prorokiem Muhammedem (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) i zaproponowały mu wierność i ochronę, ale na tym etapie, Prorok Muhammed (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) nie otrzymał zgody od Allah do opuszczenia Mekki. Jednakże wysyłał swoich zwolenników do Yathrib w grupach wystarczająco małych, aby nie przyciągać uwagi Mekkańczyków.

.Jednego upalnego dnia, kiedy słońce było w południe, Prorok Muhammed (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) odwiedził dom swego przyjaciela Abu Bakra (Radi Allahu 'anhu). Ulice Mekki były wyludnionei i Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) wiedział że to wizyta wielkiego znaczenia, ta pora dnia była zarezerwowana dla odpoczynku. Prorok Muhammed (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) poprosił Abu Bakra (Radi Allahu 'anhu) aby „opróżnił dom”, co oznaczało, że ma coś ważnego i osobistego do omówienia. Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) odpowiedział: „To jest twoja rodzina.” Prorok Muhammed (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) wszedł do środka, i powiedział do swego przyjaciela, że Allah dał mu pozwolenie na opuszczenia Mekki. Aisha (Radi Allahu 'anha) przekazała, że jej ojciec płakał, gdy usłyszał, że miał być towarzyszem Proroka Muhammeda (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim) w tej podróży.

.Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) nie płakał ze strachu, mimo że podróż będzie najeżona niebezpieczeństwami,   ale z czystej radości. Była to dla niego okazja, aby spędzić więcej niż dziesięć dni podróżując sam ze swoim najdroższym towarzyszem. Była to okazja, aby spędzić wiele dni i nocy pijąc z fontanny Proroctwa. Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) ogłosił, że wielbłądy są przygotowane i gotowe do drogi, on również czekał na swego towarzysza Muhammeda (pokój i błogoslawieństwo Allah z Nim), aby otrzymać pozwolenie na wyjazd. Tej nocy dwóch przyjaciół wyszło przez tylne drzwi i powędrowało w czarny pustynny krajobraz.

.Poszukiwanie

.W pewnym momencie, grupa szukająca była tak blisko od wejścia do ich jaskini, że Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) widział ich buty nad sobą. Był przepełniony strachem i lękiem, ale nie o siebie, bo był odważnym człowiekiem, ale o swojego ukochanego przyjaciela. Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) szepnął: „Wysłanniku Allah, jeśli spojrzą w dół w kierunku swoich stóp będą nas widzieć!” Prorok Muhammed (pokój i błogosławieństwo Allah z Nim)odpowiedział: „Abu Bakr, co myślisz o dwóch osobach, z którymi Allah jest trzeci?” Allah objawił następujący werset z Koranu w odpowiedzi na ten wzruszający moment.

“A jeśli wy mu nie pomożecie – to Bóg mu już dopomógł, kiedy wypędzili go ci, którzy nie uwierzyli, kiedy on był drugim z dwóch. Kiedy oni obydwaj byli w grocie, oto on mówi do swojego towarzysza: „Nie smuć się! Zaprawdę, Bóg jest z nami!” I Bóg zesłał na niego Swój spokój, i wzmocnił go Swoimi wojskami, których wy nie widzieliście, i poniżył słowo tych, którzy nie uwierzyli, a słowo Boga wywyższył.Bóg jest potężny, mądry!” (Koran, Sura at-Taubah 9:40)

.Rozgniewani i oszalali Mekkańczycy stali na zewnątrz jaskini, ale nie weszli. Pająk rozpostarł delikatną wstęgę przed wejściem do jaskini, co dawało wrażenie, że nikt nie wchodził do niej w bardzo długim okresie czasu. Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu) zrozumiał słowa swojego ukochanego przyjaciela, że moc Allah często objawia się w najmniej spodziewanych miejscach. Malutki, kruchy pająk uprządł siatkę ukrycia, która była mocniejsza niż wojsko. Abu Bakr (Radi Allahu 'anhu), pierwszy człowiek, który wszedł do Islamu stał się jednym z dwóch. Dwóch przyjaciół zjednoczonych w misji, związanych przez ich miłość do siebie nawzajem i do raczkującego Muzułmańskiego narodu, wzmocnieni przez ich miłość do Jedynego Prawdziwego Boga.

.


Wszelka chwała należy się tylko Allahowi Panu Światów, pokój i błogosławieństwo Allaha z Jego Ostatnim Wysłannikiem Muhammadem, jego rodziną i towarzyszami.
Proszę Allaha Wszechmogącego, aby przyjął ode mnie ten skromny wysiłek, obdarzył nas korzyścią pochodzącą z niego, uchronił od błędu i wprowadzenia w błąd i od wszelkiego zła. Amen.

Źródło:

2) www.planetaislam.com – tłumaczenie wersetów Koranu na język polski
Tłumaczenie na język polski: Ania Iman Soliman
 
 
 

 

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.